arama

BAĞ-KUR Borcu Ödeme

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

BAĞ-KUR; özel veya devlet fark etmeksizin herhangi bir sektörde çalışma imkanı olmayan bireylerin, belirli bir yaşta emekli olabilmelerini amaçlayan bir sigorta sistemidir. Kendi adına bağımsız çalışanlar, esnaflar, çiftçiler, ev hanımları BAĞ-KUR kapsamına girmektedir. Diğer emeklilik kapsamlarında ödeme yapılmayan kişilere BAĞ-KUR kapsamında sağlık ve emeklilik hizmetleri verilmektedir. Ancak BAĞ-KUR emeklisi olabilmeniz için de sizden 15 ya da 25 yıllık ödemeler alınır. Belirlenen yaştan sonra da BAĞ-KUR emeklisi olur ve yaptığınız ödemelerin karşılığını alırsınız.

Aynı anda hem SSK hem Emekli Sandığı hem de BAĞ-KUR emeklisi olamazsınız. Sadece birini uygulamanız ve biri üzerinden emekli olmanız gerekmektedir. Ancak ev hanımı olan eşiniz ya da çocuklarınız için ödeme yaparak onların emekli olmalarını sağlayabilirsiniz.

BAĞ-KUR Prim Borcu Nedir?

Sosyal güvence hizmetlerinden yararlanmak için, prim ödemeleri yapmanız gerekmektedir. Prim ödemelerini düzenli olarak yaptığınız takdirde, BAĞ-KUR sosyal güvencesinden sorunsuz bir şekilde yararlanmaya devam edersiniz. Ancak prim ödemelerinizde bir sıkıntı olursa hem BAĞ-KUR güvencesinden yararlanamazsınız hem de prim borçlarınız birikecektir. Bu sebeple prim ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekmektedir. BAĞ-KUR kullanıcısı olarak prim ödemelerinizi kendiniz yaparsınız. Bazen prim ödemelerinizde aksaklıklar yaşanabilir. Eğer prim borcunuz 60 günden fazla ise sağlık hizmetleri indirimlerinden yararlanamazsınız. Bu aksaklıklar durumunda prim borcunuz birikir ve de faiz işlenir. Daha sonra borcunuzu öderken zamlı olarak ödemek zorunda kalırsınız.

BAĞ-KUR Prim Borcu Nereden Ödenir?

BAĞ-KUR primlerinin birden fazla ödeme şekli mevcuttur. Bu sayede çok sıra beklemeden primlerinizi ödeyebilirsiniz. Nüfus cüzdanınızla bankalara gidip primlerinizi yatırabilirsiniz. Primlerinizi PTT şubelerinden de ödeyebilirsiniz. Çiftçi, esnaf, muhtar gibi serbest mesleklerden birini yapıyorsanız prim ödemelerinizin olduğu ayın son gününe kadar ödeyebilirsiniz. Ayrıca prim borçlarınızı online olarak da ödeyebilirsiniz. Bunun için bir E-devlet şifreniz olmalıdır. E-devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden temin etmeniz gerekmektedir. Şifrenizi aldıktan sonra E-devlet sitesine girip hesabınıza erişebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra E-hizmetler butonuna, oradan da Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneğine tıklayınız. Karşınıza çıkan seçeneklerden 4/b Hizmetleri seçeneğine, oradan da 4/b Borç Durumu’na tıklayınız. Buradan kredi kartınız ile prim borcunuzu ödeyebilirsiniz.

BAĞ-KUR Primlerini Yapılandırma Ne İşe Yarar?

İmkan bulduğunuz halde BAĞ-KUR borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Taksitlendirme yapıp sonra ilk taksitinizi öderseniz, sağlık hizmetleri hakkınızdan tekrar yararlanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca sadece siz değil, bakmakla yükümlü olduğunuz bireyler de sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.