arama

BAĞ-KUR Kaydı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

İlk olarak bir bakalım kimler BAĞ-KUR’lu olabiliyor. BAĞ-KUR emeklilik sistemi devlete kayıtlı olmayan, kişilerin kendine ait iş yerlerinin işletmesini yapmaları ve kendi sigortalarını kendilerinin yatırdığı bir emeklilik şeklidir. BAĞ-KUR emeklileri de diğer sigortalı emeklilikler gibi belli bir süre içerisinde sigorta primi ödemekle yükümlüdürler. Bu süre ise 15-20 sene olarak değişmektedir.

BAĞ-KUR kaydı için gerekli evraklar nelerdir?

İlk olarak BAĞ-KUR il müdürlüğüne giderek kaydınızı yaptırmış olmanız gerekmektedir. Bu başvuru için de bazı şartlar koşulmaktadır. Bunlardan ilki ise TC vatandaşı olmanız gerekmektedir. Daha sonra sizden bazı belgeler istenecektir. Bu belgeler ise şu şekildedir;  vergi levhası, kişiye ait olan nüfus cüzdanının bir örnek fotokopisi, BAĞ-KUR giriş formu. BAĞ-KUR kaydı için gerekli evraklar nelerdir denildiğinde sizlerden bu evrakları isteyeceklerdir. Normal şartlara göre BAĞ-KUR emeklisi olabilmek içinde gene bazı belgeler istenmektedir. Bunlar da; kişiye ait fotoğraf, kimlik bilgileri, BAĞ-KUR başvuru formu, alınan bu formun onaylanması, tekrar bu onaylanmış formun BAĞ-KUR il müdürlüğüne götürülüp teslim edilmesi gerekmektedir.

BAĞ-KUR kaydı için gerekli evraklar nelerdir sorularınızın dışında bir de emekliler için evraklar gereklidir. Kısaca bunlardan da bahsedecek olursak eğer; yaşlılık aylığı talebinde bulunduğunuz form, vukuatlı nüfus kaydı örneği, faturalanmamış fakat yatırılmış prim makbuzları, BAĞ-KUR il müdürlüğüne onaylanmış belgelerin teslimi gerekmektedir. Sizlere BAĞ-KUR ile alakalı olarak bu kadar bilgi vermiş bulunmaktayız umarız sizler için yeterli olmuştur.