arama

BAĞ-KUR Prim Borcu Olanlara Ücretsiz Sağlık Hizmeti

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun müjdesini verdiği ”Prim borcu olan BAĞ-KUR’lu esnafa sağlık hizmeti” başlığı altında, esnafın yılın sonuna kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için bakanlar kurulundan karar çıkaracaklarını ifade etti.

Kimler Bu Hizmetten Faydalanabilecek?

Toplamda 2,6 Milyon BAĞ-KUR sigortalısının 1,5 Milyona yakını 2 ay ve üzeri prim borcu olması sebebiyle hem kendileri hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Yeni düzenleme ile birlikte emeklilik primlerini yatırmamış olsalar bile, sağlık primini yatıran BAĞ-KUR esnafı sağlık hizmeti alabilecek. Yeni düzenleme ile birlikte GSS kapsamı dışında kalan yaklaşık 6 milyon vatandaşın düzenleme öncesi gelir durumlarına göre aylık 426 lira, 213 lira ve 71 lira gibi bir prim talep ediliyordu ancak ödemelerin yapılmaması üzerine herkesin 53 lira ödeyip GSS kapsamına girmesi, bunu ödeme gücü olmayanların ise gelir testine girerek yeşil kartlı kapsamında hizmet almaları kararlaştırıldı.

Hangi Tarihten İtibaren Faydalanılabilecek?

2017 yılının başından itibaren 2 aydan fazla prim borcu olanlara sağlık hizmeti verilemiyordu. Bakan Müezzinoğlu Eylül – Ekim Ayında bu düzenlemeyi meclisten çıkaracaklarını ifade etti.

Yeni Düzenleme ile Birlikte Bunun Dışında Ne Gibi Yenilikler Olacak?

 • 12 aydan fazla prim borcu olanların talebi halinde borçlarını sildirebilecek ve hizmetlerini dondurabilecek. İsteğe göre dondurulan bu hizmetler daha sonra tekrar canlandırılabilecek.
 • Bilindiği üzere satın aldığı medikal ürün, tıbbi malzeme vb. ürünlerin ödemesini aldığı yerde yapan ve geri ödemesini alabilmek için uzun uğraşlar veren BAĞ-KUR’lular hem zaman kaybediyor hem de parasından oluyordu. Yapılan yeni düzenleme ile bu alınan ürünlerin parasını ürünü tedarik ettiğiniz yer SGK’dan alacak bu sayede hem zamandan hem de paradan tasarruf edebileceksiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • mustafa kutlu
  1 sene önce

  bagkur terkim var yalnız bagkura 2650 borcum var bir senedir gss faydalanıyordum gss borcum yok saglık hizmeti alamıyorum almam için taksite baglayıp yapılandıracakmısım oda olmuyor cunku borcun 3000 tl üzeri olacakmis saçmalık simdi hem bagkur borcu faiziyle işliyor hemde gss malesf faydalanamıyorum 17 sene esnaflık yaptım yazıklar olsun devlete napcaz bılmıyorum

  1
  yorum beğen