arama

BAĞ-KUR Yapılandırma Ödemesi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Sosyal Güvenlik Kurumuna 2016 Haziran ayı ve öncesinde Bağ kur prim borcu olan kişiler 19 Ağustos 2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı alacakların yapılandırılmasına dair kanunla prim borçlarını yapılandırıyor. 27 Mayıs 2017 tarihinde ise resmi gazetede yayınlanan 7020 sayılı kanunla bağ kur borçları yeniden yapılandırılmış oluyor.

BAĞ-KUR Borç Ödemelerinin Yapılması

Devlet, yapılandırma dışındaki cari ve geçmiş dönem BAĞ-KUR prim borçlarını herhangi bir bankadan ya da PTT şubelerinden ödeme fırsatı sunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme sisteminden kredi kartıyla bağ kur online ödeme işlemi gerçekleştirilebiliyor. Bankalardan, PTT şubelerinden, internet bankacılığından ya da mobil bankacılıktan ödeme işlemi gerçekleştirilebiliyor.

BAĞ-KUR 6736/7020 Yapılandırma Ödemelerinin Yapılması

BAĞ-KUR yapılandırması ödeme işlemlerini banka, PTT şubesi ya da ATM’lerden yapabiliyor. BAĞ-KUR 4B prim ödemeleri, BAĞ-KUR 4B geçmiş prim ödemeleri, 6736 sayılı kanuna göre 29 ödeme koduyla gerçekleştirilecek prim ödemeleri ya da 7020 sayılı kanuna göre 40 ödeme koduyla gerçekleştirilecek prim ödemesi ekranına girdikleri takdirde ekranda yapılandırılan borç görülebiliyor. Toplam borcun içerisine girildiğinde ise yatırmak istenilen tutar yazılarak, sonrasında bağ kur yapılandırma ödeme işlemi tamamlanmış oluyor.

BAĞ-KUR Yapılandırmasını Kredi Kartı İle Ödeme

BAĞ-KUR yapılandırma borcunu ödeyebilmek için vatandaşların e-devlet şifresine sahip olması gerekiyor. E-Devlet şifresi olmayan kişiler PTT şubelerinden temin edebiliyor. BAĞ-KUR yapılandırma borcunu ödeyebilmek için turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekiyor. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu kısmından, sosyal güvenlik kurumu kart ile prim ödeme uygulaması sekmesinden açılan ekranda ilk etapta 4B Ödemeleri sorgulaması daha sonra da BAĞ-KUR Geçmiş Dönem Ödemeleri kısmından sorgulama gerçekleştirdikten sonra toplam borcu silerek ve taksit tutarını yazarak ödeme işlemini sorunsuz şekilde gerçekleştirebiliyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.