arama

Bağ-Kur’lu Başka Yerde Sigortalı Çalışmaya Başlarsa

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Bağ-Kur kapsamında çalışan bireylerin, tercihi doğrultusunda Bağ-Kur sigortasından ayrılarak, başka bir işyerinde SSK’lı olarak çalışabilmektedirler. Ancak, henüz yeni yasal düzenlemelerin söz konusu olmaması nedeniyle, eski dönemde olduğu gibi bugün de, bireyin Bağ-Kur sigortalılığından ayrılarak SSK’lı olarak çalışabilmesi açısından kendisine iat olan işyerinde değil, farklı bir işyeri çatısı altında SSK kapsamında çalışması gerekmekte ve ayrıca bu şeklinde çalışmayı tercih eden bireylerin yüksek emekli maaşı almaya da hak kazanması söz konusu olmaktadır.

Bağ-Kur kapsamında sigortalı olarak çalışan bireyin, farklı bir işletmede SSK kapsamında çalışmaya başlaması ile birlikte Bağ-Kur sigortasını söz konusu işyerinde çalışmaya başladıktan 24 saat öncesinden durdurması gerekmektedir. Ayrıca burada dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan biri de, bireyin söz konusu işyerinden ayrıldığında da, Bağ-Kur sigortalılığının tekrardan aktif edilmesidir.

Aynı Dönem İçerisinde Hem Bağ-Kur’lu Hem SSK’lı Olunabilir Mi ?

İş Kanunu’nda yer alan 5510 sayılı yasal düzenleme doğrultusunda Bağ-Kur statüsünde yer alan bireyin, SSK’lı bir işyerinde çalışmaya başlayan sigortalının ilgili kurumu yazılı olarak talepte bulunması koşulu doğrultusunda bireyin hem Bağ-Kur kurumundan ve hem de Sosyal Sigortalar Kurumundan sigorta prim hakkı elde etmesi söz konusu olabilmektedir.

Hem Bağ-Kurdan Hem SSK’dan Aynı Anda Emekli Olunabilir Mi ?

Bireyin Bağ-Kur kapsamında sigortalı bulunması durumunda, isteği doğrultusunda farklı bir işletmede SSK sigortalısı olarak çalışması durumunda, bireyin çifte emekli olma durumu söz konusu olmamaktadır. Dolaysıyla, bu şekilde bir tercihin söz konusu olması durumunda, bireyin Bağ-Kur sigortalılığın durdurularak, SSK sigortalılığı üzerinden emekli olunması söz konusu olmaktadır.

Dolaysıyla, Bağ-Kur kapsamında sigortalı bulunan çalışanın tercihi doğrultusunda farklı bir işyerinde SSK’lı olarak işe başlaması durumunda, söz konusu Bağ-Kur sigortalılığının yasal olarak durdurularak yalnızca SSK üzerinden sigortalılığının devam etmesi ve bireyin ayrıca söz konusu işletme ile iş sözleşmesini fesh etmesi durumunda da, durdurulan Bağ-Kur primlerinin yeniden aktif edilmesi söz konusu olmaktadır.

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.