arama

Agi Tutarını Alamayan İşçilerin Yapması Gerekenler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Yasal kapsamda işletme tarafından çalışan bireye Asgari Geçim İndirimi ücretinin sunulamaması durumunda, söz konusu işletmenin yasal olarak vergi cezasına tutulacağını belirtmekte fayda görmekteyiz. Çalışanların çalışmasının karşılığında hak ettiği ücret miktarından yasal kapsamında gelir vergisi kesilerek, söz konusu kesilen gelir vergisinden düşürülmek açısından, Asgari Geçim İndirimi bedelinin söz konusu olan ay içerisinde alması söz konusu olan normal ücret miktarı ile birlikte ilgili işletleme tarafından çalışan bireye sunulması söz konusudur. İşletme tarafından çalışanına Asgari Geçim İndirimi miktarının ödenmemesi durumunda, yasal bazda söz konusu olan muhtazar beyannamesinde bu durumu eksik olarak bildirmesi söz konusudur.

Asgari Geçim İndirimi Tutarını Alamayana Çalışanların Yapması Gerekenler Şunlardır;

Çalışan bireyler, çalıştığı işletmeden Asgari Geçim İndirimi miktarı alamaması durumunda, söz konusu ücret miktarını ilgili işletmeden talep etmesi yerine, doğrudan bağlı bulunduğu il veya ilçedeki vergi dairesine dilekçe sunması ve bu sayede söz konusu Asgari Geçim İndirimi miktarını direk ilgili vergi dairesinden talep etmelidir. Düzeltme talebine karşın ise, dilekçenin 5 yıllık yasal süreç içerisinde düzenlerek yeniden vergi dairesine sunulmalıdır.

Ayrıca, bilinenin aksine Asgari Geçim İndirimi miktarının alınabilmesi açısından çalışan bireyin söz konusu işletmede aktif bir şekilde çalışmasına gerek bulunmadığı, çalışan bireyin Asgari Geçim İndirimi miktarını alamadığı işletmeden ayrılması söz konusu olması durumunda dahi, bağlı bulunduğu il veya ilçedeki vergi dairesinden söz konusu Asgari Geçim İndirimi miktarı alımı için başvuruda bulunabilmektedirler.

Buna rağmen, ilgili vergi dairesi tarafından söz konusu Asgari Geçim İndirimi miktarının ödenmemesi durumunda ise, çalışanın doğrudan Maliye Bakanlığı kurumuna şikayet dilekçesi sunması gerekmekte ve Maliye Bakanlığı kurumu tarafından da başvurunun onaylanmaması durumunda, son başvuru merkezi olarak vergi mahkemesine dava açılabilmektedir.

Dolaysıyla, işletmenin çalışanına Asgari Geçim İndirimi ücretini ödememesi durumunda, bu açıdan çalışan tercihi doğrultusunda birçok kanallardan Asgari Geçim İndirimi miktarı alma başvurusunda bulunabilmektedir.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.