arama

Fazla Çalışma Mesaileri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte haftalık olarak 45 saati aşan mesailerde, mesai yapılan her fazladan saat başına ödenmesi söz konusu olan ücretin % 50 zamlı olarak ödenmesi gerekmektedir.

Bir işletmede haftalık mesai süresini aşan çalışmalar anlamına gelen ve genellikle iş sahibi ve çalışan arasında söz konusu olabilen en önemli problemler arasında yer alan fazla çalışma mesaileri hakkında İş Kanunu yönetmenliğinde yapılan düzenleme ile birlikte haftalık çalışma sürecinin 45 saat olduğu ve bu sürecin aşılması durumunda da fazla mesainin söz konusu olduğu belirtilmiştir.

Dolaysıyla çalışanın kendi rızası dahi söz konusu olması durumunda günlük olarak 11 saatten fazla süreçli olarak çalıştırılamayacağı gibi, henüz yasal olarak 18 yaşını doldurmamış bulunan, sağlık koşullarının çalışmaya elverişli olmadığı yasal olarak tespit edilen, gebe, yeni doğum yapmış, çocuk emzirme döneminde yer alan çalışanlar ile kısmi süreçli iş sözleşmesi doğrultusunda çalışma hayatında yer alan çalışanların, fazla mesai yapması söz konusu olmamaktadır.

Fazla Mesai Çalışma Ücretinin Hesaplanması

Haftalık olarak 45 saati aşan mesailerde, mesai yapılan her fazladan saat açısından, ödenmesi söz konusu olan bedelin % 50 zamlı olarak ödenmesi gerektiğini yeniden belirterek, bu durumu bir örnekleme sunarak açıklayalım. Örneğin, asgari ücret ile çalışan birinin ve asgari ücretin 2018 yılı itibariyle brüt 2.029.50 tl olduğuna göre, çalışanın 30 günlük kazancı olan asgari bedelin saatlik tutarının bulunması açısından, 1 aylık çalışmanın saatlik değerini gösteren 225 saate bölünmesi söz konusudur.

Bu durum ise Saatlik Ücret = 2.029,50 / 225 = 9,02 TL olarak söz konusu olmaktadır. Fazla mesai açısından bedelin % 50 zamlı durumunun tespit edilmesi açısından % 50 zamlı ücret = 9,02 x 1,5= 13,53 TL işlemi yapılması yeterlidir. Fazla mesai ücretinin tespit edilmesi açısından ise, fazla mesai= 50 – 45 = 5 saat olarak çıkmakta ve bu durum neticesinde ise, 5 saat x 13,53 TL= 67,65 TL fazla mesai bedeli ödenmesi söz konusu olmaktadır.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.