arama

Fazla Mesai Ücreti Nasıl Alınır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Mesai sözcüğünün kökeni Arapçadır. Çalışma anlamına gelmektedir. Mesai sözcüğü günümüzdeki kanunen karşılığı ise fazla çalışma anlamına gelmektedir.Herhangi bir işyerinde haftalık çalışma saatini aşma durumlarına fazla mesai anlamına denmektedir. Normal mesai için maaş alan çalışan, yaptığı mesai için de ekstra fazla mesai ücreti alacaktır.

İş Kanunu’nda Fazla Mesai

Fazla mesai veya ekstra çalışma 4857 sayılı İş Kanunu’nun 41. maddesinde oluşturulmuştur. Ayrıca bu kanunda mecburi, zaruri zorunlu durumlarda da ilgili düzenlemeleri içeren 42. ve 43. maddeler de vardır. İşçi ve işveren, iş kontraktını başlatırken belli bir ücrete karar verir. Bu kontraktaki ücret, kişinin haftalık maksimum çalışma saatine kadar olan çalışma saatlerini kapsar. Ekstra çalışma süreleri ise ‘mesai’ kavramına girer.

İş Kanunu’na Göre Çalışma Saatleri

İş Kanunu’na göre bir iş yerinde maksimum çalışma saati haftalık 45 saat olarak belirlenmiştir. “Asıl Ücret” ya da “Çıplak Ücret” dediğimiz ücretler ise haftalık 45 saatlik çalışma saatlerini kapsamaktadır.

Fazla Mesai Ücreti Nasıl Hesaplanır ve Alınır?

Haftalık 45 saatlik çalışma sürelerini aşma durumlarında çalışan, çalışılan her saatin yüzde 50 (%50) zamlı ücret almalıdır. Örneğin; haftalık 60 saat çalışmış çalışanın, saatlik çalışma ücretini bilmek gerekir. Kişinin asgari ücret ile çalıştığını farz edelim. 2018 yılında asgari ücret 2029.50 TL olarak belirlenmiştir. Asgari ücretle çalışan işçinin saatlik ücretini bulmak için aldığı maaşı 225 saate bölmemiz gerekmektedir. Asgari ücretle çalışan işçinin saatlik çalışma ücreti 9.02 TL’dir. Mesai ücret için saatlik çalışma ücretinin %50’sini bulmamız gerekiyor. Bu da 13.53 TL etmektedir. Fazladan çalışılan mesai saatlerini bulmak için 60 – 45 işlemini yapmamız gerekmektedir. Bu çalışanımız 15 saat mesaiye kalmış çalışanımız 202.95 TL mesai ücreti almalıdır.