Hafta Tatili Mesai Ödemesi Nasıl Olmalı ?

İş hayatına yönelik düzenlemeler gereğince, çalışan bireylerin haftanın 6 günü aktif bir şekilde çalışması söz konusu olması halinde, 24 saat kesintisiz bir şekilde istirahat etmesi söz konusudur. Hafta tatilini hak eden çalışanın, çalışmadığı güne ilişkin ücret miktarının ise, işletme tarafından kendilerine herhangi bir çalışma karşılığı söz konusu olmaksızın ödenmesi söz konusudur. Günlük ücret karşılığında iş hayatında yer alan çalışanların ise, hafta tatili ücret miktarı, 1 günlük ücret tutarına eşit olmaktadır. Saatlik olarak iş hayatında çalışan bireylerin hafta tatili ücret miktarı ise, 1 saatlik ücret miktarının 7,5 ila çarpılarak, eksiksiz bir şekilde işletme tarafından çalışana sunulması gerekmektedir.

Ödenmesi gereken ücretleri aylık bazda söz konusu olan çalışanlara, ilgili ücret miktarının bireylerin çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın ödenmesi söz konusu olduğundan, söz konusu çalışanlara ayrıca hafta sonu ücret ödenmesi söz konusu olmamaktadır. Belirlenen aylık ödenmesi söz konusu olan ücretin, 1 aylık çalışma zaman dilimi sonrasında ödenmesi söz konusu olacak ücret olduğundan, söz konusu ücret miktarı doğrudan hafta sonunu da kapsaması söz konusu olmaktadır.

Hafta Tatili Ücretinin Hesaplanması

İş Kanunu yasal maddesi gereğince, çalışılması söz konusu olamayan hafta sonu tatili açısından işletme tarafından herhangi bir karşılık durumu söz konusu olmadan, ilgili tatil gününün ücretinin eksiksiz bir şekilde çalışana ödenmesi söz konusudur. Yargıtay kurumu tarafından belirtilen görüş doğrultusunda, hafta tatilinde gerçekleştirilen çalışmaların da fazla çalışma mesaisinde olduğu gibi %50 oranında arttırılması söz konusudur. Bu durumda, hafta tatili sürecinde çalışan bir işçinin bu süreç boyunca çalışmaması durumunda dahi 1 günlük hizmet bedelinin alması söz konusu olduğundan, tercihi doğrultusunda çalışması söz konusu olması durumunda ise, ilave olarak 1,5 günlük ücret miktarı daha alması söz konusu olmakta ve tarafına hafta tatili açısından toplam olarak 2,5 günlük ücret miktarının ödenmesi söz konusudur.

Dolaysıyla, yasal bir hak kapsamında yer alması nedeniyle, çalışanların bu konu hakkında da yeteri düzeyde bilgisinin bulunması gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın