arama

İşe Başladıktan Kaç Gün Sonra Muayene Olabilirim ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

İşe başlayanlar tarafından en sık sorular sorulardan biri olan işe başladıktan kaç gün sonra muayene olabilir konusu hakkında Sosyal Güvenlik uzmanları tarafından açıklamalar yapılarak, bireylerin çalışmaya başladığı işletmeler tarafından sigorta yaptırılması durumunda, bireylerin sağlık hizmetlerinden faydalanması söz konusu olduğunun altını çizmektedirler.

Bu bakımdan yapılan yasal düzenlemeler doğrultusunda bireylerin işe başlaması ve ssk girişlerinin işletme tarafından ilk haftalar içerisinde gerçekleştirilmesi durumunda bireylerin 1 ay sonrasında sağlık hizmetlerinden faydalanması söz konusu olmaktadır. Dolaysıyla da, bilinenin aksine 30 günlük sürecin tamamlanmaması durumunda bireylerin ssk girişi söz konusu olsa dahi, bireylerin bu açıdan sağlık hizmetlerinden faydalanması söz konusu olmamaktadır.

Ancak bu durumun çoğu zaman karmaşıklığa neden olabildiğini belirterek örneğin, bireylerin geçmiş tarihler doğrultusunda bir işyerinden 1 aylık bir süreç boyunca çalışmış olması durumunda, yeni bir işyerinde işe başlamasından 24 saat sonrasında dahi, sağlık hizmetlerinden faydalanabilmekte ve çoğu çalışan bu önemli ayrıntı hakkında bilgi sahi olamadığından 30 günlük sürecin tamamlanmasını beklemek zorunda kalmaktadırlar.

Yeni İşe Başlayan Bireyler Hangi Hastanelerden Muayene Olabilmektedirler ?

İşe başladıktan sonra bireyin SSK girişinden 30 günlük zaman diliminin geçmesinin ardından bireyin, il ve ilçelerde sağlık hizmetleri sunan devlet hastanelerinden, üniversite hastanelerinden ücretsiz bir şekilde muayene olabilmektedirler. Dolaysıyla bu kapsamda yer alan bireylerin doğrudan SSK kapsamında yer alması sayesinde devlet bünyesinde sağlık hizmetleri sunulan hastanelerden ücretsiz bir şekilde muayene olabildiği gibi, en düşük bedel karşılında ilaç hizmetinden faydalanabilmektedirler.

Yeni İşe Giren Bireyler İşyeri Tarafından SSK Girişi Yapılıp Yapılamadığını Nasıl Öğrenebilmektedirler ?

Yeni bir işyerinde işe başlayan bireylerin, önceki dönemlerde SSK girişi bulunması durumunda, yeni işyeri tarafından SSK girişi devam ettirilmesi söz konusu olmaktadır. Ancak, bireyin ilk defa SSK girişi yaptırması durumunda ise, işyerine gerekli belgeleri sunması ve bu doğrultuda ise işyeri tarafından bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılarak çalışanın SSK girişi sağlanmalıdır. Bu aşamadan sonrasında ise, bireyin tercihi doğrultusunda bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu merkezinden veya internet dünyası üzerinden kurum web sitesi üzerinden SSK girişinin yapılıp yapılamadığını kolayca kontrol edebilmektedir.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.