İşveren Sigortamı Ödememiş Ne Yapabilirim ?

İş hayatında ne yazık ki sıklıkla söz konusu olan olumsuz durumlar listesinde yer alan işveren tarafından çalışana sigorta ödemesinin yapılmamış olması, ilgili işverenin yasal yönden cezai işleme tabi tutulması anlamına gelmektedir. Çalışanın ciddi anlamda mağdurluk durumu yaşamasına da neden olan bu olumsuz duruma maruz kalınmaması açısından bireylerin mutlak olarak söz konusu işletmede işe başlamadan önce, bağlı bulunduğu il veya ilçede yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu şubesi üzerinden, Bimer kurumundan veya tercihi doğrultusunda Alo 170 hattı üzerinden söz konusu işletme tarafından sigorta priminin ödenip ödenmediğine dair bilgi talebinde bulunulmalıdır.

Çalışanların Bu Konu Hakkında Bilmesi Gereken Ayrıntılar İse Şu Şekildedir;

Söz konusu işletme tarafından çalıştırılarak bireyin işe başlamasından 1 gün öncesinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na gerekli bilgilerin sunulması gerekmektedir. Yasal düzenlemeler doğrultusunda işletmelerin sigortasız olarak işçi çalıştırmasının söz konusu olamayacağı gibi, bu durumun işletmeler tarafından ihlal edilmesi durumunda da, ciddi anlamda yasal cezai işlemler söz konusu olmaktadır.

Bu olumsuz durumun söz konusu olması durumunda, çalışanlar herhangi bir gevşeklik sergilemeden yukarıdaki ilgili kurumlar üzerinden yasal olarak gerekli olan hak arayışında bulunmalıdırlar. Yukarıdaki yasal başvuru kanalları üzerinden gerekli başvurunun veya bilgilendirmenin yapılması durumunda, Sosyal Güvenlik Kurumu Denetmenleri tarafından söz konusu olan işletmede gerekli incelemeler gerçekleştirilerek, bu sayede çalışan açısından gerekli tescilin alınması sağlanmaktadır.

Ancak, bu durumun gerçekleşmesi açısından da çalışan bireyin söz konusu işletmede hazır olarak bulunması ve bireyin tercihi doğrultusunda söz konusu işletmede artık çalışmak istememesi durumunda ise, İş Mahkemesi kurumuna hizmet tespit davası açarak, bu sayede sigorta kapsamında yer almayan dönemler açısından sigorta tescilinin gerçekleştirilmesi talep edilebildiğini de ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

 

Bir cevap yazın