arama

 İşyerinde Aşk Kovulmaya Sebep Olur Mu ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

İşyerinde aşk bireylerin işten atılmasına neden olabilen etkenler listesinde yer almaktadır.İşveren ile çalışanlar arasında imzalanan iş sözleşmesinde ayrıca işveren tarafından çalışanlarından işyerinde gönül ilişkisi yaşamayacağına dair gerek sözlü olarak ve gerekse de yazılı olarak taahhüt alınabilmektedir.

İş sözleşmelerinde sıkça bireylerin işyerinde aşk yaşamayacağına dair maddelerin yer aldığı ve bu kuralın ihlal edilmesi durumunda da, taraflardan birinin işten çıkarılması söz konusu olabilmektedir. Yasal olarak geçerliliğinin söz konusu olmamasına rağmen, işveren tarafından çalışanın yalnızca gönül ilişkisine dayalık olarak işten çıkarılması durumunda söz konusu olan fesihin hukuken geçerliliğinin olmadığını belirtmekte fayda görmekteyiz.

Dolaysıyla işyerinde aşk yaşayan çalışanın söz konusu sözleşme maddesine onay sunması söz konusu olması durumunda dahi, işyerinde aşk yaşanmasının veya dünya evine girilmesinin fesih sebebi olmadığını ayrıca belirtme fayda görmekteyiz. Yargıtay tarafından konu hakkında sunulan karar doğrultusunda, çalışanların işyerinde aşk yaşaması durumunun işyeri çalışmalarını aksatmaması veya çalışma düzen ve işlevini olumsuz yönde etkilememesi durumunda feshin haklı bir yanının söz konusu olamadığını açık bir şekilde belirtilmiştir.

Bazı İlişkiler Tazminatsız Feshe Neden Olabilmektedir;

İşyerinde oluşturulan bazı ilişkilerin ise, ahlak ve iş kurallarına aykırı bir eylem olması nedeniyle tazminatsız feshe sebep olabilmektedir. Bu duruma bir örnek sunacak olursak, işletmede çalışan iki çalışanın yaşadığı aşkın bitmesi neticesinde meydana gelen kavga eyleminde taraflardan birinin bir tarafa şiddet uygulaması veya her iki tarafın da birbirine şiddet uygulaması durumunun söz konusu olması durumunda, meydana gelen bu olumsuz eylem neticesinde işveren tarafından tazminatsız feshe karar verilmesi söz konusu olabilmektedir.

Dolaysıyla işyerinde aşk yaşanmasının yasal yönden bazı durumlarda işveren tarafından bireyin tazminatsız bir şekilde işten çıkarılmasına neden olabilen etkenler arasında yer aldığını belirterek, bu kapsamda işyerinde olası gönül ilişkilerinin özellikle de çalışanlar açısından risk teşkil edebildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.