arama

İşyerinden Ayrılma Halinde Kullanılmayan Yıllık İzinler Yanar Mı ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Çalışanın isteği doğrultusunda kullanılamayan yıllık iznin yanması ve benzer bir şekilden bie eylemin söz konusu olmasının önemi olmaksızın söz konusu yıllık iznin sonraki seneye devredilmesi de söz konusu olabilmektedir.

İşten Ayrılma Durumunda Kullanılmayan Yıllık İzin Hakları

Çalışan bireyin yıllık izin hakkından yasal çerçeveler kapsamında feragat edebilmesi veya işinde emek vermesi durumunun söz konusu olması sürmesi durumunda yıllık izin haklarını işverenden talep etmesi söz konusu olmamaktadır. Herhangi bir duruma bağlı olarak bireyin işletmeden ayrılma durumunun söz konusu olması durumunda işveren tarafından çalışana kullanılmamış yıllık izinlerin tutar miktarının tahsil edilmesi söz konusu olmaktadır.

Çalışanın işten ayrılması sonucunda işveren tarafından ödenmeyen veya eksik bir şekilde ödenen kullanmadığı izinlerin tutarı doğrultusunda mevcut bulunan yasal hakların 5 yıllık süreç içerisinde işverenden talep edilmesi de söz konusu olabilmektedir. Bu eyleme rağmen işveren tarafından söz konusu ödenmeme eyleminin 5 yıllık süreç sonucunda da sürdürülmesi durumunda yasal olarak gerekli faizin işlenmesi söz konusu olmaktadır.

İş sözleşmesinde veya iş sözleşmesi belgesi ekinde belirtildiği üzere son ücret bedeli, brüt ücret bedelinin ise son ücret bedeli üzerinden, net ücret bedelinin ise son net ücret bedelinin üstünden hesaplanmasının yapılarak izin ücreti miktarının ödenmesi söz konusudur.

Yıllık İzin Ücretinin Ödenmesinin Söz Konusu Olmadığı Durumlar

Yıllık izin ücret bedelinin, taraflar arasında karşılıklı bir şekilde iş akdinin feshi veya işveren tarafından çalışanın işine yasal olarak geçerli sebepler doğrultusunda son vermesi durumunun söz konusu olması halinde dahi, yıllık izin ücretinin işveren tarafından ödenmemesinin söz konusu olmadığını belirtmekte fayda görmekteyiz. Bu bakımdan, işveren veya işveren vekili tarafından çalışanın içeride kalan tüm izin haklarının eksiksiz bir şekilde hesaplanarak bireye ödenmesi zorunludur.

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.