Kıdem Tazminatı Taksitle Ödenebilir Mi ?

İş Kanunu’nda yer alan yasal düzenleme doğrultusunda tek seferlik olarak ödenmesi söz konusu olan kıdem tazminatı bu nedenle de, işletme tarafından çalışanlara taksitler halinde ödenmesinin söz konusu olamayacağını belirtmekte fayda görmekteyiz.

Ancak, birçok çalışan ve işletmeler tarafından bilinmemekle birlikte, işletmeler ile çalışanlar arasında yasal olarak yazılı bir sözleşme yapılması durumunda kıdem tazminatının işletme tarafından çalışana taksitler halinde ödenmesi söz konusu olabilmektedir. Bu durum aksine, yani çalışanın kabul etmemesi durumunda kıdem tazminatının işletme tarafından tek taraflı olarak taksitler halinde ödenmesinin söz konusu olamayacağını belirtmekte fayda görmekteyiz.

Kıdem Tazminatının Taksitler Halinde Alınması Avantaj Sağlar Mı ?

Çalışan tarafından onay sunulması durumunda taksitler şeklinde ödenmesi söz konusu olan kıdem tazminatının bu vesile ile özellikle de işletmenin ekonomik yönden daha rahat bir nefes alması açısından avantaj sunabilmektedir. Kıdem tazminatının taksitler halinde ödenmesi yöntemine başvurulmasının genellikle işletmelerin kıdem tazminatı ücretinin tamamının tek seferde ödenmesinde güçlük çekebildiği söz konusu olduğundan, çalışanın kabul etmesi durumunda eşit taksitler şeklinde ödenerek bu sayede ekonomik yönden hasıl olabilen problemin daha kolay ve erken süreçli aşılması söz konusu olmaktadır.

Kıdem Tazminatı Taksitler Halinde Ödenmesi Konusunda Çalışanın Baskı Altına Alınması Söz Konusu Mudur ?

İşletmeler tarafından kıdem tazminatı ödemesinin taksitler halinde ödenmesine ilişkin çalışana psikolojik veya fiziksel baskı yapılmasının veya  çalışan kabul etmediği halde tekrarlı olarak bireyin üzerinde baskı oluşturması durumunda, çalışan birey tercihini doğrultusunda yasal hak arayışına girebilmekte ve gerektiği durumlarda işletme hakkında yasal olarak gerekli dava sürecini başlatabilmektedir.

Bu bakımdan, sebebin önemli olmaksızın işletmelerin kıdem tazminatı taksitlendirilmesi konusunda çalışana herhangi bir baskı veya caydırıcı tutum ve eylemler içerisinde bulunmasının yasal bakımdan ayrıca suç teşkil edebildiğini de belirtmekte fayda görmekteyiz.

 

Bir cevap yazın