Kötü Niyet İle İşten Çıkarılırsa 3 Kat Tazminat Hakkı Mevcuttur

Henüz çalışanların büyük bir kısmı tarafından bilinemeyen kötü niyet ile çalışanın işten çıkarılması durumunda çalışan açısından üçüncü bir tazminat hakkının söz konusu olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz. 30 çalışandan düşük miktarda çalışana sahip olan işletmelerde kötü niyet üzere işten çıkartılan çalışanlar açısından söz konusu olan üçüncü tazminat hakkının üstelik de 3 ile çarpılmasının söz konusu olması sayesinde ortaya ciddi miktar üzerinden ücüncü tazminat miktarı alımı çıkmaktadır.

Bu duruma bir örnekleme sunacak olursak, misal bir işyerinde aylık 3 bin tl maaş ile çalışan bir çalışanın söz konusu işyerinden kötü niyet doğrultusunda işten çıkarılması sonucunda söz konusu olan üçüncü tazminat miktarının yani 3 bin tl maaş ile 4 yıl çalışan bireye ilgili işyeri tarafından 17 bin fazladan ödenmektedir.

Çalışan Bireyin İşten Ayrıldıktan Sonra Mağdurluk Yaşanmaması Açısından Söz Konusu Olan 3 Ayrı Tazminat Sistemi İse Şunlardır;

  • İhbar tazminatı
  • Kıdem tazminatı
  • Geri dönüş tazminatı veya diğer bir adıyla kötü niyet tazminatı alması söz konusu olabilmektedir.

Örneğin, kıdem tazminatının bireyin söz konusu işyerinde aktif bir şekilde çalıştığı sene ile brüt maaşının çarpılması ile hesaplanmakta iken, ihbar tazminatı ise, bireyin çalıştığı sene baz alınarak belirlenmekte ve en düşük 2 hafta ve en fazla 8 haftalık bir zaman dilimine kadar ulaşabilmektedir. Kötü niyet tazminatında ise, 30 çalışandan fazla işletmede çalışanlar tarafından söz konusu işletme hakkında 30 gün içerisinde dava açması durumunda 8 brüt maaş miktarına kadar tazminat almaya hak kazanabilmektedirler.

Bu bakımdan, çalışanın çalıştığı işyerinden kötü niyet doğrultusunda işten çıkartılması durumunda, yukarıdaki adımları atması gerektiğini de ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

 

Bir cevap yazın