arama

Maaşım Geç Yatıyor Ne Yapabilirim, Diyorsanız

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Yasal düzenleme kapsamında işveren tarafından çalışana, çalıştığı ayın devamındaki ilk iş günü içerisinde maaşının ödenmesi gerekmektedir. Bu duruma ilaveten, işyerinde devamlı bir suretle uygulama durumu söz konusu olması halinde çalışanın aylık maaşının ayın 2,3,4,5,6’sında da ödenmesinde sakınca bulunmamaktadır.

Burada önemli olan faktörün ise, çalışanın ayın hangi gününde maaşını alacağı ve işverenin ise, çalışana ayın hangi gününde maaş ödemesi yapacağının bilinmesidir. Buna bir örnemk sunmak gerekirse, Mayıs ayında çalışan bir çalışanın maaşı Haziran ayının 1.günü ödenmesi gerekmektedir. Söz konusu ayın 1.gününün resmi veya hafta sonu tatile denk gelmesi durumunda ise, maaşın Pazartesi günü veya söz konusu tatil sonrası ilk iş gününde ödenmesi gerekmektedir.

İşçinin Aylık Maaşının Geç Yatırılması Durumunda Yapılması Gerekenler;

Yasal kapsamda maaşı geç yatan çalışanın 2 hakkının söz konusu olduğunu belirterek bu hakların şunlar olduğunu belirtebilmekteyiz;

Birinci Hak

Çalışanın söz konusu işyerinde çalışmaya devam etmek istemesi durumunda, İş Kanunu hükmü gereğince, çalışanın pasif olarak işyerinde kalmaya devam etmesi, ancak iş görmemesi veya diğer bir adıyla yasal çerçevede kapsamında grev uygulamasına geçmesi söz konusu olabilmektedir.

İkinci Hak

Çalışanın aylık maaşının işveren tarafından geçerli bir mazeret sunulmadan keyfi olarak geç zamanlı sunulması veya kötü amaç veya niyet doğrultusunda geç zamanlı sunulması durumunda, çalışanın bu durum karşısında iş sözleşmesini fesh ederek işyerinden kendi isteği doğrultusunda ayrılabilmektedir.

Ülkemiz çalışma koşulları baz alınarak birçok işyerinde işveren ile çalışan arasında sıkça söz konusu olabilen olumsuz durumlardan biri olan aylık maaşın geç ödenmesine ilişkin çalışanın hakkını yasal yollardan araması ve gerektiği durumda söz konusu işyerinden ayrılma kararı almasını da tavsiye etmekteyiz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.