arama

Sakalını Kesmeyen İşçi Tazminatsız Çıkarılabilir Mi ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

İş hayatında özellikle de çalışanlar açısından merak edilen konular listesinde yer alan sakalını kesmeyen işçinin tazminatsız bir şekilde işten çıkarılabilir mi konusu uzun dönemlerden buyana tartışılması nedeniyle, Yargıtay kurumu tarafından konu hakkında karar sunulması söz konusu olmuştur.

Kurum tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde sunulan kararda, feshin gerekçesinin söz konusu olmaması ve uygulama tarzının uygun görülmemesine ilişkin tazminata hükmetmesi kararlaştırılmıştır. Bu karar doğrultusunda, çalışanın işyerinde sakal bırakıp bırakmayacağı işyerinin özelliklerine göre belirlenmesinin söz konusu olacağı, örneğin, bir kominin sakal bırakması ve işyeri tarafından tekrarlı bir şekilde uyarılar söz konusu olmasına karşın, sakal bırakma konusunda diretmesi durumunda işveren tarafından birey ile imzalanan sözleşmenin fesh edilmesi söz konusu olabilmektedir.

Uyarılara Rağmen Sakalın Kesilmemesi Durumunda

İşveren tarafından sunulan uyarılara rağmen çalışanın amirlerine karşı gelmesi, verilen emir ve görevleri zamanında yerine getirmediği gibi gerekçeler doğrultusunda işyeri tarafından sözleşmenin fesh edilerek çalışanın tazminatsız bir şekilde işten çıkışını gerçekleştirebilmektedir.

Sakal Kesimi İş Kollarında Değişiklik Göstermektedir;

Yargıtay tarafından sunulan ve tartışmalara neden olan karara göre, çalışanın sakal bırakmasının işten işte değişebilen bir eylem olduğu belirtilmiştir. Örneğin, işyeri kuralları gereğince, çalışanların tümününü sakalsız olması söz konusu olması durumunda, çalışanın bu durumu bildiği halde sakal bırakma eyleminde bulunması durumunda işveren tarafından iş sözleşmesinin fesh edilerek tazminatsız bir şekilde bireyin işten çıkarılmasına karar verilebilmektedir. Örneğin, aşçı, komi, makam şöförü gibi günlük sakal kesiminin gerektiği iş kollarında bu durum söz konusu olabilirken, inşaat, sanayi, tekstil gibi iş kollarında bu durumun söz konusu olamayacağı belirtilmiştir.

Dolaysıyla da söz konusu olabilen iş kollarında çalışan ve sakal bırakma konusunda direten çalışanların Yargıtay kurumu tarafından sunulan karar ile birlikte daha bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerektiğini de ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.