arama

SGK’dan Nasıl Çıkabilirim?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Türkiye’deki tüm çalışanların sigortaları, yani sosyal güvenceleri olmak zorundadır. Ancak çalışanlar, kendilerine tanınan temel hakların kullanılmasına imkân veren sigortadan çıkma durumları söz konusu olabiliyor. İşten çıkış yapma durumu, haksız yollarla sağlık hizmetlerinden faydalanmaların önüne geçmek için yasalarla düzenlenen bir zorunluluktur. Bir işçinin SGK çıkışının yapılması, normal şartlarda işverenin sorumluluğunda olan bir olgudur. Peki, en çok merak edilen sgk’dan nasıl çıkabilirim? Sorusunun yanıtı nedir?

SGK Çıkışı

Çalışan birinin işten çıkması durumunda SGK çıkışının yapabilmesi için verilen toplam yasal süre 10 gün olarak belirlenmiştir. Şayet işveren bu süreyi aşarsa, cezai yaptırımlarla karşılaşacağını da belirtmekte yarar var. Daha önce çalışanların çıkışları, bazı evrakları toplayıp doğrudan SGK’ya gidilerek yapılıyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte tüm bu işlemler de tamamen elektronik ortamda yapılıyor. SGK tarafından geliştirilen ve “SGK işten çıkış bildirgesi” şeklinde bilinen bir uygulamanın kullanılması gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu- İşten Çıkış Bildirgesi

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çıkış yapabilmek için yine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen “işten çıkış bildirgesi” uygulamasına giriş yapılması gerekiyor. SGK’nın resmi internet sitesinde bulunan bu uygulama, çıkış işlemlerinin tüm aşamalarında kullanılması zorunlu olan bir uygulamadır. Uygulama açıldığında kullanıcı adı, işyeri şifresi ve sistem şifresinin girilmesi gerekiyor. Daha sonra giriş butonuna tıklanarak sisteme giriş yapılıyor. Burada bulunan “işten ayrılış bildirgesi” butonuna tıklayarak gerekli bilgiler girildikten sonra, SGK çıkışı yapılmış oluyor.