arama

Süreli Sözleşme Çalışmak Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Belirli süreçli iş kollarında çalışmak yada belli bir iş kolunun tamamlanması veyahut ta belirli bir iş eyleminin meydana gelmesi gibi tarafsız şartlara bağlı olarak işletme ile çalışan arasında yazılı bir biçimde gerçekleştirilen süreli iş sözleşmesi ayrıca 4857 saylık yasal düzenleme ile belirli koşullara sahip olmakla birlikte işletmelerin ve çalışanların bu yasal koşullara uyması söz konusu olduğunu ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Geçerli bir sebep söz konusu olmaksızın zincirleme yani tekrarlı olarak gerçekleştirilmesi söz konusu olmayan süreli iş sözleşmesi, aksi durumda ilgili iş sözleşmesinin başlangıç sürecinden itibaren belirsiz süreçli olarak kabul görmesi söz konusu olmaktadır. Yasal olarak geçerli bir nedene bağlı tekrarlı iş sözleşmeslinin bu bakımdan da belirli süreli olma niteliğinin korunması söz konusu olmaktadır.

Belirli süreçli iş sözleşmesi ile çalışan bireyin, belirli bir zaman dilimi esas alınarak ilgili ücret miktarına ilişkin avantajların çalışanın aktif olarak çalıştığı zaman dilimine orantılı olarak ödenmesi söz konusudur. Bireyin herhangi bir çalışma koşullarından faydalanması durumunda ilgili işletmede söz konusu olan kıdem aranması söz konusu olduğunda, belirli süreçli iş sözleşmesine aktif olarak işletmede çalışan açısından farklı kıdem tazminatının haklı olarak gösterilen bir sebep söz konusu olmadıkça, belirsiz süreçli iş sözleşmesi ile çalışan birey hakkında yasal olarak söz konusu olan kıdem tazminatının ödenmesi söz konusu olmaktadır.

Belirli Süreli İş Sözleşmesinde Şekil Koşulu Söz Konusu Mudur ?

4857 sayılı İş Kanunu’nda yer alan 11. maddenin birinci fıkrasına göre, işletmeler ve çalışanlar arasında yazılı olarak uygulanması söz konusu olan belirli süreli iş sözleşmesinde bu bakımdan yazılı sözleşme yapılması söz konusu olmakla birlikte, belirsiz süreli iş sözleşmesinde ise şekil serbestliğinin ayrıca söz konusu olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.