arama

Süt İzni Kullanmak İstiyorum, İşveren Kabul Etmiyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Süt izni kullanmak isteyen kadın çalışanlara işveren tarafından izin verilmemesi durumunda, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 104.maddesi gereğince, yasal olarak yaptırım gerçekleştirilmesi söz konusu olmaktadır. Bu durum doğrultusunda, süt izni kullanmak isteyen kadın çalışana, işveren veya işveren vekili tarafından izin verilmemesi durumunda bireylere idari para cezası verilmektedir.

Dolaysıyla, yasal bir hak olan kadın çalışanın süt izninin verilmemesi durumunda söz konusu işverene veya vekiline ciddi anlamda para cezası verileceğini de ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz. Kadın çalışanlara 1 yaşından küçük olan çocuklarına süt emzirmesi açısından günlük olarak toplamda 90 dakikalık süreç doğrultusunda sunulan süt izninin, işveren tarafından kullandırılmaması durumunda ayrıca kadın çalışanın bu olumsuz eylemi ilgili yasal mercilere bildirmesinde de sakınca söz konusu olmamaktadır.

Süt İzni Birleştirilerek Kullanılması Söz Konusu Mudur ?

İş Kanunu’nda yapılan yasal düzenlemeler doğrultusunda, kadın çalışanların süt iznini günlük olarak kullanabileceği söz konusu olmasına rağmen, özellikle de İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Adana gibi büyük çaplı illerde süt izni kullanmak isteyen kadın çalışanların işten erken ayrılması yada geç süreçli olarak ayrılması neticesinde servise yetişememesi, trafik problemleri, söz konusu işyeri ile ev arası uzak mesafeli olması gibi faktörlerin söz konusu olması nedeniyle, süt izninin birleştirilerek haftalık yada aylık olarak toplu bir şekilde kullandırılmasında herhangi bir sakınca söz konusu olmamaktadır.

Ancak, söz konusu yasal düzenlemede bu durumun mutlak olarak gerçekleştirilmesine yönelik kanun maddesinin yer almaması nedeniyle, süt izinlerinin toplu bir şekilde kullandırılması konusunda işveren tarafından mecburi bir karar sunulmasının da bu anlamda söz konusu olamadığını da ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Dolaysıyla da, söz konusu 1 yaşından küçük olan emzirme döneminde bulunan çocukların genel sağlığının riske atılmamasına yönelik gerçekleştirilen yasal düzenleme doğrultusunda sebebinin önemli olmaksızın işveren tarafından mutlak suretle kadın çalışana günlük olarak 1,5 saatlik süt izninin verilmesi gerekmektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.