arama

 Tazminata Neden Olan Sağlık Sorunları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

İş Kanunu doğrultusunda, işletmede aktif bir şekilde çalışan bireyin, iş sözleşmesini sağlık sebebi ile iş sözleşmesinde yer alan iş kolunun icra edilmesi, söz konusu olan iş kolunun yapı ve özelliği kaynaklı olarak çalışan sağlığı ve yaşayışı açısından ciddi anlamda risk teşkil etmesi durumunda, çalışan bireyin devamlı ve yakından temas içerisinde bulunduğu ve iletişim halinde bulunduğu işletme sahibi yada farklı bir çalışanın bulaşıcı sağlık sorununa maruz kalması yada söz konusu diğer çalışanın çalıştığı iş kolu ile doğrudan bağdaşması söz konusu olmayan bir sağlık sorununa maruz kalması durumunda herhangi bir bildirime gerek duyulmadan iş sözleşmesinin fesh edilmesi ve tercihe göre tazminat talebinde bulunulması söz konusu olabilmektedir.

Yukarıdaki durum haricinde iş sözleşmesinin fesh edilmesi durumunda, işletmeden tazminat talep edilmesinin söz konusu olamayacağını belirtmekte fayda görmekteyiz. Ayrıca, kendi sağlık sorunu sebebiyle artık iş hayatında yer alamayacağının iddia edilmesi durumunda, söz konusu işletmeden ayrıldıktan sonraki süreçler içerisinde de herhangi bir mağduriyet durumunun söz konusu olmaması açısından, bireyin bu durumu mümkün mertebede sağlık raporu belgesi doğrultusunda ispat etmeye özen göstermelidir.

Özetlemek gerekirse, yalnızca çalışan tarafından sunulan beyanname doğrultusunda işletme tarafından bireye kıdem tazminatının ödenmesinin söz konusu olamayacağını belirterek, bu açıdan söz konusu olan sağlık raporu belgesinde, çalışanın aktif bir şekilde icra etmiş olduğu iş kolunun niteliği bakımından bireyin genel sağlığının ve yaşamının tehdit ettiğine dair bir ibarenin mutlak olarak yer alması gerekmektedir.

Bu bakımdan, çalışanların çalıştığı işletmelerden tazminat talep edebilmesi açısından yukarıdaki durumların söz konusu olması gerektiğini belirtmekte fayda görmekteyiz. Dolaysıyla, çalışanların çalıştığı işletmeden tazminat talebinde mutlak olarak yukarıdaki kriterleri yasal bazda da taşıması söz konusudur.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.