arama

Yıllık İzni Yerine Para Vermek İsteyen İşverene Karşı Çıkabilir Miyim ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

İş Kanunu’nda yapılan düzenleme ile birlikte, işyerinde çalışan bireyin tercihi doğrultusunda yıllık izin hakkı yerine, yıllık izin ücretini talep etmesi ve bu ücret miktarını kullanması söz konusu olabildiği gibi, yıllık izni yerine para vermek isteyen işverene karşı çıkmasında da yasal yönden herhangi bir sakıncalı durum söz konusu olmamaktadır.

Dolaysıyla, işveren tarafından söz konusu işletmedeki iş aksamasının önüne geçilmesi açısından çalışana yıllık izin hakkı yerine para teklifinde bulunması durumunda, çalışanın bu teklifi red ederek yasal hakkı olan yıllık iznini kullanmasında sakınca bulunmadığı gibi, işveren tarafından çalışana yıllık izin hakkı yerine para alması konusunda baskı veya psikolojik baskı uygulanması durumunda, çalışan tercihi doğrultusunda söz konusu işletme ile iş sözleşmesini fesh edebilmektedir.

Yıllık İzin Hakkında Bilinmesi Gerekenler İse Şunlardır;

Birçok çalışanlar tarafından henüz yeteriğ düzeyde bilgili olamadığı yıllık izin hakkının çalışanın işe başladığı günden itibaren 365 gün sonrasında dolması söz konusu olan yasal bir izin hakkı olmakla birlikte, ayrıca çalışma sürecinde artış söz konusu olması durumunda, yıllık izin hakkında da bu duruma paralel olarak artış olması söz konusudur.

Yasal düzenleme ile birlikte, çalışma süreci 1 yıldan 5 yıla kadar olan bireylere 2 haftalık, 5 yıldan 15 yıla kadar olan bireylere 20 günlük, 15 ve üzeri olan bireylere ise, 26 günlük yıllık izin süreci sunulmakta ve ayrıca gerçekleştirilen toplu sözleşmeler neticesinde de, bu sürecin üzerine ulaşılması da söz konusu olabilmektedir.

Aynı İşyerinde Çalışma Süresi

Bir işyerinde 18 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük olan çalışanların, söz konusu işletmedeki çalışma süreçlerinin önemli olmaksızın yıllık izin süreçlerinin 20 gün olduğunu ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz. Dolaysıyla, yukarıdaki koşulların sağlanması durumunda, çalışanın 20 günlük yıllık izin hakkına sahip olduğu bilincine varılması ve düzenlenen yasal haklar çerçevesinde mevcut yıllık izin hakkını mutlak surette kullanmaya özen göstermelidir.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.