arama

Çalışan Emekliye Kıdem Tazminatı Ödenir mi?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Çalışan Emekliye Kıdem Tazminatı Ödenir mi?

Yıllarca bir kurum da çalışan memurlar, emekli olduğu zaman istedikleri emekli maaşını alamadıkları için çalışmaya devam etmektedir. Giderek her şeye zam gelmesi ve evin geçinimin zorlaşması nedeniyle çalışanlar emekli olmak istememektedir.  Emekli maaşı gün geçtikçe düşüşe uğradığı için çalışan emekliye kıdem tazminatı ödenir mi? sorusu gündemi oldukça etkilemektedir. Bu sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz. Evet alabilirler 20 sene çalışan bir insan 20 aylık brüt ücreti ile kıdem tazminatı alarak işlerinden ayrılabilirler. Böyle bir kişi emeklilik den sonra tekrar çalışmak istiyorsa kıdem tazminatı alıp almayacağı konusu değişebilir.

Hangi Durumlar da Kıdem Tazminatı Alınır?

Kıdem tazminatı alma durumları çok farklılık gösterebilir.  SGDP ödeyen ve çalışmaya devam eden memurlar işten çıkarıldılarsa tazminat alabilirler.  Ama istifa ederlerse yani kendi istekleri ile işten ayrılırlarsa kıdem tazminatı almaları mümkün değildir.

Emekli Çalışabilir Mi?

Emeklilikten sonra SGK ile çalışmaya devam etmek isteyenler için ilk önce ne zaman sigorta yapıldığının belirlenmesi gerekmektedir.  Eğer 2008 tarihinden önce sigortaları başladı ise iki seçeneğe tabi tutulurlar ya maaşları kesilir ya da SGK destek birimi ile çalışırlar. Aylığını kestirerek çalışanlar için ise bu sistem tamamen tersidir sigorta işlemleri ile bütün primler yatırılır. Yargıtay’a göre emekli olup kıdem tazminatı alan kişiler bir daha kıdem tazminatı alamaz. Çalışan emekliye kıdem tazminatı ödenir mi? sorusuna bir diğer cevap da budur. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden kişilerin emeklilik maaşının artıp artmayacağı da merak edilen bir konudur. Her zaman alınmaz yani bu çok farklılık gösterebilir. Çalışan emekli aylığını kestik den sonra çalışmaya devam ederse emekli maaşın da artma gözükebilir. SGK ‘lı olan emekliler emeklilikten sonra kıdem tazminatı alam hakkına sahiptirler. Yani emekli olduktan sonra tekrar çalışmaya devam ederse her durum da kıdem tazminatı almayabilir. Bunun için belirli durumlar vardır. Tazminat alabilmenin bir diğer yöntemi ise isten istifa etmemektir. Eğer istifa ederseniz tazminat alma hakkınız kalmaz. Çalışan emekliye kıdem tazminatı ödenir mi? sorusu bu şekil de cevaplanabilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.