arama

Emekliliğinde Yüksek Maaş Alabilmek İçin

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Emekliliğinizde Yüksek Maaş Alabilmek İçin;

Emekliliğinize az bir süre kala (3.5 yıl) %25 prim ödemelerinizi arttırarak yüksek maaş alabilirsiniz. SGK uzmanı Erhan Nacar, vatandaşların isterse maaşlarını 2 bin veya 2 bin 500 liraya kadar alabileceğini belirtti. Bunu yapabilmek için 3,5 yıl çalıştıkları maaşının üzerine %25 koyarak arttırarak devam ettiği zaman 2 bin 500 liraya kadar arttırabileceklerini söyledi.

Maaşlarının yetersizliğinden sıkça şikayetçi olan emeklilere müjdeli bir haber SGK uzmanı Nacar’dan geliyor, yapılandırma bozulmadan banka kredileri ile borçların ödenebilmesinden kaçak işçilerin tespit edilmesine kadar birçok açıklamayı dile getiren Nacar; geçmiş günlerde çalışan ve iş yerleri olan vatandaşlara ve esnaflara borçlarından dolayı zaten bir yapılandırma vardı ama bu borçları ödemeyenler için yeni yapılandırma geliyor. Borçları taksitlendirme imkanı yeniden geliyor. Yapılandırmaların bozulmaması için birçok seçenek bulunuyor bunlardan en basiti banka kredisiyle borç kapatma bu çok önemli ve kolay bir yoldur böylelikle yapılandırma borçlarından kurtulmuş oluyoruz.

İstenirse Emekli Maaşı 2.500 Liraya Kadar Çıkarılabilir

Son 3,5 yıla büyük bir önemli vurgu yapan Nacar, eğer istenirse emekli maaşı 2,500 lira olarak alınabilir bunun içinde sonra 3,5 yıl çalıştıkları maaşın üzerine %25 koyarak yapabilirler.

Emeklilere yılda 2 kez yani 6 ay’ da bir zam verilecek, yani aynı asgari ücrete yapılan zam uygulaması gibi uygulanacak. Düşünecek olursak zaten yükselişte olan Türkiye’nin ekonomisi de büyümekte ve bu büyümenin yanı sıra emekli maaşları da düşüşte olmamalı ve artmalıdır.

Kaçak işçiler içinde yeni bir uygulama geliyor, Ajan Sistemi adı verilen bu uygulama, merdiven altı çalışan işçilerin tespit edilebileceğini ifade eden SGK uzmanı sayın Nacar ” ülkemizde Suriyeli çalışanların varlığına ve bunların merdiven altı işçilik yaptığına vurgu yapmıştır.’ Bu Ajan uygulamasıyla bunların önüne geçileceğinden yani Alo 170 şikayet hattını arayarak hem çalıştıranın hem de çalışanın idari bir cezaya tabi tutulacağı belirtilmiştir.

Diğer bir sorun ise Emeklilik yaşı gelip prim günü dolmayanlar tarafında, bunlarda toplu ödeme yapıp ‘Yaşlılık toplu iadesi’ emekli olabilirler. Buna ek olarak yaşlı olup çalışmak istemeyen ve emekli olmaktan da umudunu kesenlerde SGK’dan parasını geri alabilecekler Yaşlılık Toplu iadesi adı altında.

Emniyet kemeri’ de diğer önemli unsurlardan, ne olursa olsun ister arkada oturan olun ister şoför emniyet kemerinizi takmanız gerekir, emniyet kemeri hayat kurtarır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.