arama

Memur Yüksek Emekli Maaşı Alması İçin Ne Yapmalıdır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Memur Yüksek Emekli Maaşı Alması İçin Ne Yapmalıdır?

Devlet hizmetinde, yasalara bağlı olarak ve sürekli olarak çalışan kişilere “memur” adı verilmektedir. Devlet güvencesine tabi oldukları için memurluk insanların genel olarak aradıkları bir meslektir. Memurlar düzenli olarak devlet tarafından aylık alarak çalışırlar. Bu aylıklar çeşitli faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Memurların dereceleri ve kademeleri bulunmaktadır. Kişilerin mezun oldukları okul ve hizmet verdikleri yıllar bu derece ve kademeleri etkilemektedir. Çalıştığınız her yıl bir kademe artarsınız, her 3 yılında sonunda da 1 derece düşersiniz. Örnek vermek gerekirse 9/1’de 9 sizin derecenizi belirtir, 1 ise kademenizi göstermektedir. 1 sene çalıştıktan sonra 9/2 olursunuz, eğer 3 sene çalışırsanız da 8/1 olursunuz. Bu derece ve kademeler sizin maaşınızı etkilemektedir. Maaşınız ne kadar artarsa ilerde alacağınız emekli maaşı da o kadar yüksek olacaktır.

En Yüksek Maaşı Alan Devlet Memurları Kimlerdir?

Kamu kurumlarında çeşitli pozisyonlarda çalışan pek çok memur bulunmaktadır. Bunların hepsinin aldığı emekli maaşları da kendi derece ve kademelerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak güncel olarak bilinen en çok emekli maaşı alan kişiler Başbakanlık Müsteşarı, Bakanlık Müsteşarları, Meclis Genel Sekreteri, YÖK Başkanı, Devlet Personel Başkanı ve Valiler’dir.

Uzun Süreli Çalışmak Maaşınızı Arttırır

Sigorta prim günü sayınız dolar dolmak emekli olmak için dilekçe vermenizin size zararı olacaktır. Sigorta prim gününüz dolduktan sonra çalışmaya devam edin, unutmayın ne kadar çok çalışırsanız alacağınız emeklilik maaşı da o kadar artacaktır. Normal şartlarda memurların emekliliğe hak kazanması için çalışmaları gereken süre 25 hizmet yılıdır. Bu süreyi tamamladıktan sonra her sene aylık bağlama oranı %1 olarak arttırılacaktır. Bu da ömrünüzün sonuna kadar size bağlanacak olan aylık için uzun vadede oldukça etkileyici rakamlara tekabül edebilmektedir.

Unvan Sınavlarına Hazırlanın

Memurlukta alacağınız maaşı sahip olduğunuz pozisyon belirlediği gibi yine emekli maaşınızı da bu pozisyon etkilemektedir. Çalışmakta olduğunuz dairede yükselmek için karşınıza çıkabilecek sınavlara hazırlanın ve sınavlarda başarılı olup rütbe atlayın. Bu alacağınız emekli maaşını büyük oranda etkileyecektir.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.