arama

Milyonlarca İnsana Emekli Olma Müjdesi Geliyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Milyonlarca İnsana Emekli Olma Müjdesi Geliyor

Sosyal güvenlik uzmanı olan Erhan Nacar, çalışmayan annelere ve ev hanımlarına emeklilik yolunun oluşabileceğini belirtti. Nacar, bu durumla ilgili bir dava açmış olduğunu ve kazandığını belirterek, “Yargıtay tarafından karar onaylanacak olursa, Türkiye’deki annelerin çalışmadan kalmış oldukları ikametgah sürelerine göre borçlanma yapabilme hakları olacak” diye belirtti.

Çalışmayanlara da Sağlık Yardımı Verilecek

Erhan Nacar, GSS ödemesi yapmayan vatandaşlarında hastanelerde rahatlıkla acil serviste hizmet görebildiklerini belirterek, “Sosyal Güvenlik Kurumu, herhangi bir vatandaşın sigorta numarasının olması dahilinde son 4 ayında 120 gün çalışmış ise, o vatandaşa da sağlık kurumlarından imkan tanınmış oluyor. Bunun yanı sıra hiçbir çalışma durumu olmayan vatandaşlar eğer isterlerse gelir tespitine giderek 53 liralık bir ödeme ile Genel Sağlık Sigortasından yararlanma imkanı bulabilecek.

Fakat birde ne çalışan kesim grubunda olan, ne de gelir tespitine girmemiş Genel Sağlık Sigortası ödemesi yapmamış bir vatandaş, hastaneye gittiği zaman SGK o vatandaşı mağdur bırakıp geri göndermiyor. Çalışmayan, sigorta sahibi olmayan, Genel Sağlık Sigortası ödemesi yapmayan vatandaş da bundan sonra hastanelerde rahatlıkla acil servisten giriş yapabiliyorlar” diye söyledi.

Acilen Sigorta Numarası Alın

2017 yılında sigorta numarası olmayanların sigorta numarası edinmelerini belirten Erhan Nacar, “Artık SGK 65 yaşına giriyor. Vatandaşımıza şunu belirtiyoruz ki, “Bir an önce sigorta numaranızı alın, beklemeyin”, sosyal güvenlik numaraları ne kadar erken vakitte alırsanız o kadar erken vakitte emekli olursunuz” diye açıklama yapıyor. SGK emeklilik tahsis talebi formu yapıldığında vatandaşın ilk olarak sigortalı olunan tarihi ele alıyor. Bu nedenle 2017 yılı çok önemli, 2017 yılında sigorta numarası olmayan vatandaşların kesinlikle numara almaları gerekmektedir.

Çok Yakın Bir Zamanda Bakan Sarıeroğlu Açıklama Yapacak

Erhan Nacar, yüzde 40 engel durumu olan vatandaşlara yapılacak olan ödemelerin de yüzde 50 oranında artışa uğrayacağını söyleyerek, “Zaten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı memurları ve diğer çalışan kesim arasında zam konusu hakkında çelişki taşıyordu. İmza konusunda engelliler ile ilgili yapılacak olan bu çalışmanın çok yakın bir zamanda açıklanacak olduğunu belirtti.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.