arama

GSS Yeni Yapılandırma Nasıl Ödenir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

2016’da borcu olanlara yeni bir hak tanındı ve eylül ayında gelir testine başvuranlara ana paralarını on iki ay boyunca taksitlendirerek ödeme imkanı yaratıldı. 1 Nisan tarihinden itibaren 53.33 TL ödemeyi kabul edenler GSS’den gelir testine girmeden yararlanabilecekler. “Ödeyemem” ya da “Gücüm yok” diyen kesim gelir testine girecek ve toplam aylık gelir 592,50’den düşükse prim borçlarını devlet ödeyecek ve GSS’den ücretsiz yararlanabilecekler.

GSS Nasıl Yapılandırılacak?

Öncelikle geçmiş borçlar affa uğramaz. Gecikme faizi ve ceza silinir, 53.33 TL ödenir. GSS’nin başladığı günden beri işsizseniz ve gelir testine girip GSS’ye başvuru yapmadıysanız 5 yıl 5 aylık yani 65 aylık prim borcunuz var demektir. Bu da 20 Bin TL’nin üstünde bir rakam anlamına gelir. Sonuç olarak bu borcu aylık 53.33 TL’den ödeyebileceksiniz ve gecikme cezası ve faizi silinecek. İster 12 ay taksitle, ister peşin olarak toplam 3 bin 360 TL ödediğinizde artık hiç bir borcunuz kalmayacak.

Ne Kadar Süresi Var?

Bu süreç 1 Nisan 2017 başladı ve 1 Nisan 2018’e kadar devam edecek yani bu fırsattan yararlanmak için 9 aylık bir dönem önünüzde sizleri bekliyor. Bu haktan yararlanabilmek için bu 9 aylık dönemde SGK’ya başvuru yapılmalıdır.

Özel Sağlık Sigortası Olanlar

Sosyal güvencesi olmayan ve çalışmayanların, özel sağlık sigortası olsa ya da sağlık giderlerini cebinden de ödese GSS’ye başvurması zorunludur. Başvurmadığı takdirde GSS’ye borcu varsa katlanarak artar ve silinmez. İster bu güne kadar GSS primini düzenli ödeyen ister geçen yılki yapılandırmadan yararlanan bir kişi olun geçmişe yönelik ödediğiniz prim borçları geri ödenmeyecek. Yeni yapılandırmayla toplamda 6,3 milyona yakın kişinin prim borcu affedildi ve yapılandırılmaya devam ediyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.