arama

SGK’dan GSS 53 TL İle İlgili Gelen Yazı Nedir, Ne Yapmam Gerekir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

01 Nisan 2017 tarihinden itibaren getirilen yeni sistem ile birlikte Genel Sağlık Sigortasında tek tip prim sistemine geçildi. Bundan böyle hanede yaşayan kişi sayısına göre hesaplanacak. Buna göre hane geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlar yeşil kartlı olup prim ödemeyecek. Geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olanlar ise brüt asgari ücretin %3 ü kadar prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanacak. Bu tutar 2017 yılı için 53 TL olarak belirlendi.

Önceki Borçlar

Yeni sistemle daha önce 71.10 TL olan ya da gelir testine girmediği için 426 TL olan prim borçlarının silinip 53,32 TL olmasını sağlıyor. Bununla birlikte anılan tarihten önceki Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının gecikme zamları ve faizlerinin tamamı da silindi. Ana para tutarları da aylık 53 TL olarak hesaplandı. Eğer tüm silmeler sonunda hala borçları kalmış olanlar için 12 taksite bölünerek faizsiz bir şekilde ödeme imkanı getiriliyor. Borçları ödemek için son gün 30 Nisan 2018 tarihi olarak belirlendi. 01 Nisan 2017 tarihinden önceki bu borç tek seferde ya da 30 Nisan 2018 tarihine kadar tamamlanmak kaydı ile kısım kısım ödenerek kapatılabilir.

53 TL’nin Ödenebileceği Yerler

Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı herhangi bir banka ya da PTT şubeleri aracılığı ile, mobil bankacılıktan ya da internet bankacılığında bulunan GSS Prim Menüsünden ödenebilecek.

Ödemenin Yapılması

Bankalarda 2017 yılı Nisan ayı öncesinde ertelenen borçlar GSS Tahsilatı menüsünden görülebilecek. Burada görülen toplam borç olduğundan istediğiniz kısımda ödemeyi yapabileceksiniz. İsteyen tüm borcunu tek seferde isteyen dilediği miktarda kısmi ödeme yapabilecek. Kısmi ödeme yapanların 30 Nisan 2018 tarihine kadar borçlarının tamamını bitirecek ödeme planını yapmaları gerekmekte.