arama

6 Sigma Nasıl Uygulanır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

6 Sigma nasıl uygulanır ve nedir, öncelikle bu terimin açıklamasını yapacak olursak; birçok büyük firma kazanım aşamasında çok fazla sorunla karşılaşmaktadır. Firmaların karşılaştıkları bu sıkıntı ve sorunları kolayca giderebilmek için geliştirilmiş bir çözüm yoludur 6 sigma. Yani kısacası 6 sigma büyük firmaların elde etmiş oldukları başarıların devamlı kılınması için uygulamaya sokulmuş bir sistemdir. Büyük firmalar en fazla üretim esnasında sorunla karşılaşmaktadır. 6sigma da bu sorunları bir milyonda 3.4 oranına incelemeyi sağlar. Böylece çok küçük hatalarla büyük kazanımları kaybetmenizi önler.

Peki, 6sigma nasıl uygulanılır? Bunun için küçük bir formül uygulanmaktadır. 6 sigma formülü; hatanın milyonda biri =(hata miktarı / toplam üretim)x1.000.000 olarak hesaplanmaktadır. 6 sigma esas olarak, müşteri memnuniyetini sağlamak, üretim sürecindeki hata oranını azaltmak, depo çevrim hızını yükseltmek gibi konuları ele alır ve hedef edinir.

6 sigma nasıl uygulanılır denildiğinde, amaç hatayı minimuma düşürmek ve hatanın asıl kaynağını bulmak olduğundan, 6 sigma uygulamasından firmalar büyük oranda bir gelişim beklemektedirler. Eğer ki firmanın üretim sırasında oluşan hataları birden fazla sebep içeriyorsa firmalar 6 sigma yöntemini kullanırlar.

6 sigma nasıl uygulanır, sorularınıza umarız yeterli bir şekilde cevap olabilmişizdir. 6 sigma yöntemini uygulayan firmaların hepsinde büyük ölçüde büyüme ve çözüm odaklı ilerleme olduğu görülmektedir. Bu yöntemi büyük ve ya küçük tüm firmalar kullanmaktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.