arama

E-Devlet Şifresi 18 Yaşından Küçükler Alabilir Mi ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Kuruluş tarihinden itibaren ciddi anlamda ilgi gören e-devlet sistemine giriş yapılabilmesi açısından bireylerin yasal kapsamda 15 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Dolaysıyla, 15 yaşından küçük olunması durumunda e-devlet sisteminden faydalanabilmek açısından 15 yaşının doldurulması beklenmektedir.

18 Yaş Altı Bireylerin E-Devlet Şifresi Temin Etmesi Açısından Uygulaması Gerekenler İse Şunlardır;

15 yaşını doldurmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi karta sahip olanlar ve yabancı uyruklu vatandaşlar tc kimlik numarasına sahip olan ve resimli kimlik kartını veya evlilik cüzdanı, araç sürücü belgesş, pasaport belgesi, avukat kimlik kartı, mavi kart gibi üzerinde tc kimlik numarası ve resimin yer aldığı belge türü ile şahsen yada vekalet verdiği birey üzerinden ptt şubesine başvuruda bulunarak 7 tl gibi cüzzi bir miktar hizmet bedeli karşılığında e-devlet sistemine giriş şifresi almaktadır. Ayrıca, bireyin önceki dönemlerde e-devlet sistemine giriş şifresi aldıktan sonra çeşitli nedenlere bağlı olarak şifresini unutmuş olması veya kabetmesi durumunda da, yeniden ptt şubesine başvuruda bulunarak yeni bir e-devlet şifresi alabileceğini de ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

15 Yaşını Doldurmuş Olan Bireylerin Birden Fazla E-Devlet Sistemine Giriş Şifresi Alması Söz Konusu Mu ?

Yalnızca 15 yaşını doldurmuş olan bireyler açısından değil, 15 yaşından büyük bireyler açısından da PTT şubesi üzerinden birden fazla E-Devlet sistemine giriş şifresi alınması söz konusu olmamaktadır. Dolaysıyla da, herhangi bir PTT şubesinden yalnızca 1 adet E-Devlet sistemine giriş şifresinizi almakta ve şifrenizi kaybetmeniz veya unutmanız durumunda tekrardan 7 tl hizmet bedeli ödemenizi yaparak yeniden şifre alabilmektesiniz.

E-Devlet Sistemine Giriş Şifresini Neden Yalnızca PTT Kurumu Sunmaktadır ?

Ülkemiz geneline birçok kamu kurum ve kuruluşları hizmetlerine online olarak erişim sağlanması amacıyla hizmete sunulan e-devlet sistemine giriş şifresinin yalnızca PTT kurumu tarafından verilmesinin temel nedeni, PTT kurumunun dağıtım hizmet ağının diğer kurumlara oranla çok daha yüksek düzeyde bulunmasıdır. Bu sayede, ülkemizde şubesinin en fazla yer aldığı dağıtım kurumu olması sayesinde de tüm il ve ilçelerden PTT şubesi üzerinden e-devler sistemine giriş şifresi alabilmektesiniz.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.