arama

Evlilik Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Günümüzde birçok sebepten dolayı pek çok evlilik son bulmaktadır. Hatta son dönemler de bu boşanma davaları oldukça artmıştır. Sanıldığı gibi evlilik tazminatının boşanma davası ile bir ilgisi yoktur. Peki, evlilik tazminatı nedir, nasıl hesaplanır?

Evlilik tazminatı aslında kadın işçilere verilmiş bir hak olup, işçinin kendi isteği doğrultusunda işten ayrılmak istemesi durumunda karşı taraf işçiye herhangi bir tazminat ödemekle yükümlü değildir. Fakat bu durum için bazı istisnalar bulunmaktadır. Bu istisnalar arasında işçinin evlenmesi de vardır. Yani bu durumu şöyle açıklayabiliriz, diyelim ki işçi çalışırken evlendi ve 1 yıl içerisinde de işten kendi isteği ile ayrılmak istedi. Bu durumda işçiye evlilik tazminatı diye adlandırdığımız para ödenmek zorundadır. Yasal olarak da bu konu ile alakalı işletmecinin itiraz etme gibi bir hakkı bulunmamaktadır.

Peki, evlilik tazminatı nasıl hesaplanır? Bu konu ile alakalı birçok sitede açıklama yapılmış hatta otomatik olarak hesaplama da yapılmaktadır. Fakat biz sizler için bu tazminatın nasıl hesaplandığını buradan da açıklayalım. Öncelikle, işe başlama tarihi bilinmelidir. Daha sonra işten ayrılma tarihi, bürüt olarak kişinin aylık maaşı, yıllık bürüt ikramiyeler bilinmelidir. İşveren bu durumda işçiye bir aylık bürüt kazancını her bir yıl için evlilik tazminatı olarak ödemek zorundadır. Bu tazminatı ödemekle yükümlü olan işveren, işçiden sadece damga vergisi kesmektedir.

Evlilik tazminatı nasıl hesaplanır sorunuzun cevabını bu şekilde açıklamış bulunmaktayız. Unutulmaması gereken bu tazminat için sadece evlendikten sonra 1 yıl içerisinde işten çıkışının istenmesi gerekmetedir.