arama

GSS Borç Durumu Belgesi Sorgulama

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan hizmet türlerinden biri olan GSS borç durumu belgesi sorgulama işleminizi artık, bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik Kurumu şubesine gitmeden de, evinizin konforunda e-devlet sistemine giriş yaparak da kolay ve seri bir şekilde sorgulayabilmektesiniz.

GSS Borç Durumu Belgesi Sorgulama İşlemi E-Devlet Sistemi Üzerinden Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Diğer kurumsal borç sorgulama işlemlerinde olduğu gibi, oldukça kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz GSS borç durumu belgesi sorgulama işleminizi e-devlet uygulaması üzerinden yapabilmeniz açısından ilk olarak e-devlet sistemine giriş şifrenizin bulunması gerekmektedir. Şifrenizin bulunmaması durumunda en yakın konumda yer alan PTT şubesine başvuruda bulunarak 7 tl ücret karşılığında e-devlet şifrenizi temin ettikten sonrasında sisteme giriş yaparak, ekranda belirten dosyayı indir tıklama işlemi sonrasında belgenizi tercihiniz doğrultusunda bilgisayarınızda saklayabilmekte veya yazıcı cihazınızdan çıktısını alarak ilgili kurumlara belgeniz ile birlikte müracaatta bulunabilmektesiniz.

GSS Borç Durumu Belgesinde Söz Konusu Olan Borçlanma Hangi Ödeme Kanalları Üzerinden Ödenmektedir?

Uzun ismi ile Genel Sağlık Sigortası olan GSS borç durumu belgesinde söz konusu olan borçlanma miktarının bireylerin tercihi doğrultusunda bulundukları ildeki Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden nakit olarak ödemelerini yapabileceği gibi, internet dünyası üzerinden online olarak tüm kredi kartı üzerinden de ödemelerini kolayca ve hızlı bir şekilde yapabilmektedirler. Genel Sağlık Sigortası prim borcu ödemek için  e-devlet şifreniz üzerinden e-devlet sistemine giriş yaparak sistemde yer alan Genel Sağlık Sigortası sorgulama kısmı alt bölümünde yer alan ödemeni kredi kartı ile yap kısmından kredi kartınız ile ödemenizi hemen gerçekleştirebilmektesiniz.

GSS Borcunda Af Bekleyenlere Müjde Geldi;

Genel Sağlık Sigortası kapsamında borçlanan bireylerin merakla beklediği af müjdesi ilgili kurum yetkilileri tarafından sunuldu. Buna göre yaklaşık 5 milyon bireyin Genel Sağlık Sigortası borçlanmasında yeniden düzenleme gerçekleştirecek ve bu sayede prim borçları da 1 Nisan tarihinden itibaren yeniden hesaplanması söz konusu olacak, gecikme cezaları ve faizler de tamamen silinecektir.

Yeni Düzenleme Kimleri Kapsamaktadır?

Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında herhangi bir işletmede çalışan bireyler, emekli bireyler ve bakmakla yükümlü olduğu bireyler, GSS bünyesinde devlet tarafından sunulan sağlık hizmetlerinden zaten faydalanması sebebiyle, yeni düzenlemeden faydalanması söz konusu olmamakta ve yeni düzenlemenin bu açıdan bir bireyler açısından herhangi bir değişikliği söz konusu olmamakta ve yalnızca çalışmayan ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan bireyler açısından geçerlilik teşkil etmektedir.

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.