arama

Zihinsel Engellilerin Eğitimi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Zihinsel Engellilerin Eğitimi

Zeka; doğduğumuz andan ölüne kadar ki tecrübelerle gelişen sorun halletme başarısıdır. Bu başarı ile insan kendisini ve çevresini anlayabilir. Olayları tenkit eder. Sonuçlar çıkarır ve hayatına uydurarak yaşamına devam eder.

Zihinsel Engellilik; Doğum öncesinden sonrasına kadar olan çeşitli nedenlere bağlıdır.

Zihinsel engellilikte 3 ana özellik vardır:

1- Genel zeka işlevinin gözle görülür derecede standartın altında olması.

2- Yaşadığı çevrede kendi yaş grubundaki insanlar ile karşılaştırıldığında çevresel beceriler , kendinin farkında olma, iletişim kurma, gibi becerilerin olması.

3-Genel itibari ile 15 yaşından önce başlaması.

Dikkat, hafıza, düşünme gibi zihinsel işlevlerde gözle görülür bozukluklar görülmektedir. Özellikte hafıza ve dikkatte görülen bozukluk daha önemlidir.Zihinsel özürlülük olan çocuklarda gelişmenin koşulları mesela sohbet etme , koşma gibi durumların yaşıtlarına göre belirgin şekilde zor gelişir. Zihinsel engelliliğinin belirtileri çoğunlukla doğum zaman ortaya çıkar. Ancak , bazen de çocukluk döneminin de görülür. Belirtilerin görüldüğü zaman zihinsel engelliliğine sebep olan travmaya göre değişir.

ZİHİNSEL ENGELLİLİĞİN TEŞHİS VE DERECELENDİRİLMESİ

Zihinsel engelliliğin birçok belirtileri vardır; mesela bunlar

• oturma, yürüme veya kalkmayı diğer çocuklara nazaran daha geç öğrenirler.

• Konuşmalarında diğerlerine göre baya sıkıntıları vardır.

• Öğrendiklerini tez unutur. Hatırlamada zorluk çekerler.

• Alışverişte veya para hesabında zorluk çekerler.

• Genel rutin kurallara uymada sıkıntısı çekerler.

• Problem çözerken veya doğru düzgün düşünürken zorluk çekerler.

Zihinsel engelliliğini tanımlamak üzere geliştirilmiş pek çok test vardır.

Zeka testi ile bireye sorular sorulur. Ve bunları cevaplaması istenir. Daha sonra test değerlendirilir. Ve böylelikle kişinin zeka seviyesi ortaya çıkar. Uygulanan testlerin güven bakımından sağlam olması testte değişebilir.

Bu testler doğuştan gelen öz zeka yetisini ölçmez. Deneyim ve öğrenim ile var olan zeka düzeyini ölçer. Dolayısıyla hata payı her zaman olacaktır.

Çevresel koşullarda oluşan veya kaynaklanabilen bazı hatalar, testin sonucunu etkileyebilir.

Testin Çeşidi: Zeka testleri yapıldıkları toplumun kültürel dağasına uygun olmalıdır.

Testi Yapan Kişi: Zeka testini uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Çocuğun Yaşı: Yaş arttıkça zeka testinin güvenilirliği artacaktır. 5 yaşın altında yapılan testlerde ise hata oranı daha fazladır. Bu yüzden daha küçük yaşta olan çocuklara gelişim testleri yapılır. Bu testler sonucunda çocuğun yaşına uygun sosyal beceriler kazandırılmaya çalışılır.

Doğumdan sonra özellikle gelişmiş ailelerde heyecan duyulan konulardan biri çocuklarının zeka düzeyi nasıl olduğudur. Çocuğun gelişim sürecinde nasıl hal ve tavır aldığı etraftaki insanlar tarafından izlenir. Ve hatta zeka testi yaptırarak inanmak isteği duyarlar. Yapılan zeka testleri merak gidermek için veya bir şeyleri kanıt etme uygulaması değildir.

Zihinsel özürlü bireylerin ailelerine yapılan sadakat da baya önemlidir. Bunun nedeni samimi aile ortamını oluşturulması için zihinsel engelli kişilerde tüm potansiyeli ortaya çıkaracak tek yol olmasıdır. Ancak bu hedeflere ulaşabilmeleri için zihinsel engellilerin uygun yeterli eğitime ihtiyacı vardır. Ayrıca toplumsal, sosyal, aile ve bireysel desteğe ihtiyaçları vardır. Zihinsel özürlü bir kişi ile beraber olmak aile için çok zor olacaktır. Belki ömür boyu uğraştırıcı , sabırlı ve çoğu zaman yalnız başına mücadele vermek anlamına gelebilir. Maalesef ailelerin yaşadığı zorlukların ilk sırada konu hakkındaki tecrübe eksikliği gelir.