arama

İşverenler Açısından İş Davaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

İşverenler Açısından İş Davaları

İş hakları, işçilerin çalışma koşulları ve çalışma saatleri, işçi sendikaları gibi işçiyi ilgilendiren aynı zamanda işçi-işveren ilişkisini de kapsayan hukuk dalına iş hukuku denmektedir. İş hukuku Kara Avrupası Hukuk Sistemine dahil olan ülkelerde genel olarak milli iş kanunları ile düzenlenmektedir. İş kaynaklı uyuşmazlıklar bu kanunlar yardımıyla çözüme kavuşturulur. İş hukuku daha çok işçiyle alakalı gibi görünse de işveren için de son derece önemlidir. İşverenler bu kurallara hakim olmadıkları ve çok da önemsemedikleri için işçilerle yaşadıkları ihtilaflarda haklıyken bile dava sonucunda haksız olduklarına kanaat getirilebilmektedir. Bu sebeple de işverenler yaptıkları işi hukuka uygun bir şekilde yerine getirmeliler.

Evraklarınızı Tamamlayın

İş yaparken herkesin özen göstermesi gereken konulardan en önemlisi belki de budur. Evraklar her konuda bizler için hayati önem taşımaktadır. Yaptığımız her işi evraklar yardımıyla halletmekteyiz ve günümüz sisteminde evraksız gerçekleştirilen hiçbir işin geçerliliği olmaz. İşletmeler de bu kurala dikkat etmelidir. Personel alımlarında işverenin kontrol etmesi ve kopyasını elinde bulundurması gereken pek çok evrak vardır. Bu evraklar konusunda gerekli titizliği göstermezse ileride başı ağrıyabilir. İleride yaşayabilecekleri bir anlaşmazlıkta mahkemeye bu evrakları sunması işverenden istenebilir. Evrakları sunamazsa bu olumsuz bir izlenim bırakacaktır ve bu eksiklik işveren aleyhine olacaktır.

Sözleşmenin Üzerinde Çalışın

İş hukukunda gerçekleştirilen pek çok işlem sözleşmeler aracılığıyla gerçekleştirilir. Sözleşmeler her iki taraf için de güvence sağlamakta ve olayların gelişmesinde rol oynamaktadır. Sözleşmesiz yapılan iş resmi bir iş değildir ve geçerliliği yoktur. Hukuken haklarınızın korunmasını istiyorsanız yaptığınız her türlü iş için ayrıntılı bir sözleşme hazırlamalısınız. Hazırlayacağınız sözleşmenin her maddesi üzerinde iyice düşünmeli ve gerekirse bir hukukçudan yardım almalısınız.

İşveren Olarak Sorumluluklarınızı Aksatmayın

Nasıl işçilerin yerine getirmesi gereken sorumluluklar varsa işveren de benzer sorumluluklara sahiptir. İşverenin bu sorumluluklarını bilmesi ve yerine getirmesi gerekmektedir. Genellikle göz ardı edilen bu ufak sorumluluklar yaşayacağınız problemler sonucu işçinin açacağı bir davayla karşı karşıya kalmanız durumunda büyüyüp sizin için büyük birer probleme dönüşebilirler. Böyle sıkıntılar yaşamamak için haklarınızı bildiğiniz kadar sorumluluklarınızı da bilmelisiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.