arama

10 Yılda Emekli Olunur Mu?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Bakıldığı zaman insanlarımız ya da yakınlarımız yıllarca çalışmalarının karşılıklarını emeklilik hediyesi ile alarak hayatlarına düzenli bir aylık ile devam etmektedirler. Ömürlerinin yarısından çoğunu çalışıp emekli olanların yanı sıra bir de onların yarısı kadar çalışıp emekli olan emekli vatandaşlarımız da var. 10 yıl kadar süre ile çalışıp emekli olmak mümkündür.

Artık çeşitlik uygulamalar sayesinde çok az bir prim ödeyerek az zamanda emekli olmanın önü tamamen açılmış durumdadır. Bireysel Emeklilik Sistemi ile 1 Ocak 2017 den sonra 10 yıl içinde ayda en az 49 Lira 41 Kuruş ödeyip emekli olunması sağlanılmış durumdadır. Peki, bu kadar az aylıkla emekli maaşı düşük olmaz mı? Hemen cevap verecek olursak eğer: Ayda 50 lira kadar ödenecek bir tutar ile 1.989 Lira maaş alabileceksiniz. Türkiye çalışan 13 milyon vatandaşı ilgilendiren bu sistem 1 Ocakta başlamış olup, 45 yaşını doldurmamış insanımızın Bireysel Emeklilik Sistemine direkt olarak katılmasını sağlayacak bir sistem halini almış durumdadır. Yapılacak olan uygulamayla işçilerimizin, işverenleri tarafından bir bireyler emeklilik programının içine sokulacak ve aldıkları maaşlardan her ay prime dahil olan kazançlarının yüzde 3 ‘ ü kesintiye uğratılarak Bireysel Emeklilik Programına devredilecek.

Şuan ki asgari ücreti esas alırsak eğer bir çalışanımızın aldığı 1.647 liradan kesinti yapılacak olan tutar 49 Lira 41 Kuruş olacaktır. Bu sistemde emekli olmak için 10 yıl boyunca maaşınızdan kesinti yapılacak ve 56 yaşınızı doldurmanız gerekecektir. Yükümlülükleri yerine getiren çalışanımız, isterse toplu halde isterse de emekli maaşı alabilmesinin önü açılacaktır.