arama

2017-2018 Stajyer ve Stajyer Öğrenci Maaşları

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda yapılan düzenlemeler ile birlikte mesleki eğitim stajlarında işverenler stajyerlere çalıştırdıkları işçi sayısına göre asgari ücretin belli bir oranı miktarında ücret vermekle ve okullarının da öğrencilere/stajyerlere sigorta yapmaları zorunlu hale gelmiştir.

İlgili kanunun 25. maddesiyle düzenlenen bu sistemde zorunlu staj veya mesleki öğrenme stajını işletmelerde yapan öğrencilere maaş ödemeleri işverenler tarafından yapılmaktadır. Fakat devlet desteği de yine bunda var olarak işverenlere kolaylık sağlanmaktadır. Devlet öğrencilere ödenen maaşın 2/3ünü işverenlere geri ödeyerek hem işverenlerin işini kolaylaştırıyor hem de öğrencilere destek oluyor.

Ücretler Ne Kadar?

Kanunun 25. maddesine göre işletmedeki işçi sayısı 20 ve üzerinde ise stajyerlere ödenecek ücret asgari ücretin yüzde otuzundan az olamayacak, ilgili işletme isterse daha fazla da maaş verebilecektir. İşletmedeki işçi sayısı yirminin altında ise bu de maaş asgari ücretin yüzde on beşi seviyesinde kalmaktadır.

Yine aynı kanunun geçici 12. Maddesinde 2016/2017 dönemi içinde stajyerlere ödenecek ücret hiçbir şekilde asgari ücretin yüzde otuzunda aşağı olamayacaktır. Bu da basit hesaplamayla her öğrenciye 421 TL maaş olarak yansıyacaktır. Yılının sonuna dek yapılan düzenleme ile herkese verilecek ücret eşitlenmiş oldu. Söz konusu kanun hükmü uyarınca bu miktar yılının sonuna kadar sürecektir.

Yaz döneminin başlamasıyla birlikte zorunlu staj yapacak öğrenciler için ayrıca sigorta da yapılacak. Bu sigorta ise okul tarafından karşılanacak. Böylece stajyerler için hem sigorta hem de maaş sağlanmış olacak ve hakları bir nebze de olsa verilmiş olacak.

Bunların dışında stajyerlere ve öğrencilere ödenecek ücret işverenler tarafından ilgili kişinin banka hesabına yatırılacak. Maaş ödemelerinin de ayın 10’una kadar yapılması kanunda belirlenmiştir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • a
  1 sene önce

  bize neden 210,60tl ödeme yapıyorlar o zaman anlamıyorum sabahtan akşama kadar çalışıyoruz diyerlerine ise 421,20tl ödeme apılıyor sabah tan akşama kadar kütüphane de oturuyorlar

  0
  yorum beğen