arama

2017 Doğum Parası Ne Kadar ? Gerekli Belgeler

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • E-sgk
 • 1 Star
  Loading...

Sgk ’dan faydalanan bayanlar doğum yaptıklarından dolayı türkiye devletinden doğum parası alıyor. Peki dogum parası nedir ? Dogum parası almak için şartlar neler ve dogum parası nasıl alınır ?

SGK ’dan faydalanan bayanlar için belirli şartları sağlamaları halinde doğum yaptıklarında “doğum parası” ödenir. Bu ücret , çocuk sahibi olan annelere için bir çeşit yardımdır. Gebeliğinin son dönemlerinde ve doğum yapıktan sonraki ilk dönemlerde, annelerin çalışmaması, dinlenmesi tavsiye edilir. Bu süre boyunca yapılacak dogum yardımı ile annelere bir miktar ödeme yapılır. Sigortalı olarak calışan bir kadınsanız, tıpkı geçici is göremezlik parasında oldugu gibi annelere doğum parası ödenmektedir. Peki, bu para nasıl alınır ? Ne kadar alınır ? Kimler alabilir ?

Doğum Parası Nasıl Alınır ?

Gebeliğinizin son günleri ve anneliginizin ilk günlerinde gecici olarak izne ayrıldığınızda, bu süreçte sigortalı olarak çalısan kadınlar için SGK ’dan doğum parası alabilmek için öncelikle basvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken “Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü doğum yardımı başvuru formu”nu doldurmak ve il müdürlüklerine giderek bu formu teslim etmek. Başvuru formunu eksiksiz bir biçimde doldurmanız gerekmektedir. Basvurularınızı bireysel olarak gidip yapabileceginiz gibi , posta yoluyla da yapabilirsiniz. Dogum parası almak için başvuru formu aşağıdadır.

Anne adayı , memur olması halinde çalıstığı kuruma da doğrudan basvuru yapabilirler. Bu yardım ile ilgili merak ettiginiz tüm soruların cevaplarına ALO 183 ’den ulaşabilirsiniz. Peki, 2017 yılında doğum parası ne kadar

 • Anne’nin tek çocuk için yardım talebinde bulunması halinde 300 ytl ödeme yapılır.
 • İkiz çocuklar için ekstra 400 ytl daha ödeme yapılır ve alınacak tutar 700 ytl olur.
 • Bu rakam üçüz çocuklarda 1300 ytl’ye çıkmaktadır.

Daha önce bir çocuğunuz varken yeni doğan çocuğunuz için doğum parası talebinde bulunursanız, 400 ytl ödeme alırsınız. Doğan çocuğunuzun dışında iki çocuğunuzun daha olması halinde ise doğum parası 600 ytl olarak ödenmektedir. Bu yardımı alıp alamayacağınızı merak ediyorsanız,  turkiye.gov.tr adresine T.C kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra 4A/4B iş göremezlik ödemesi görme sayfasından bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Doğum yardımlarına ek olarak; yeni doğum yapan anneler için ayrıca 122 ytl süt parası da alabiliyor. Doğumdan önceki ve sonraki dönemde toplamda 112 gün izin kullanan anneler, çalışmadıkları bu süre için devletten doGum parası yardımı alabiliyor.

Dogum Parası Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir Öğrenmek için tıklayınız..