arama

2017’de Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alırım?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

2017’de Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alırım?

Günümüzde ülkemizde herkes emekliliğini daha rahat yaşamak için çalışmakta ve bireyler kimi zaman özel kurumlar kimi zamanda devlet kurumları vasıtasıyla emeklilikleri için birikim yaparlar. Emekliliğin türleri olduğu gibi her türün ve koşulun maaşları da değişmektedir.

E-Devlet Vasıtasıyla Sorgulama

Her geçen gün sanal ortama daha çok yayılan diğer devlet işlerinde olduğu gibi bu konuda da internetten faydalanabiliriz. E-Devlet’e girerek SGK emeklilik sorgulama sisteminden faydalanabiliriz. Bunun için öncelikle E-Devlet şifresi sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için gerekli koşul 15 yaşını doldurmuş olmaktır. Daha sonra gidip herhangi bir PTT şubesinden faydalanabilir ve ufak bir işlem ücreti karşılığı E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet SGK işlemlerini 4A, 4B, 4C olarak sınıflandırır buradan şifre ile girdiğinizde sizi tanıyarak doğru bölüme yönlendirir.

Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alırım?

SGK’nın internet sayfasında bulunan emekli maaşı hesaplama butonuyla emeklilik maaşınızı öğrenebilirsiniz. Bunun için sadece size ait bir form doldurmanız yeterlidir. Bu işlem SSK sicil numaranız, baba adı, nüfus ve il gibi kolaylıkla erişebileceğiniz bilgileri kapsamaktadır.

En Az Ne Kadar En Çok Ne Kadar?

Yapılan basın toplantısında 2017 yılında en düşük emekli maaşının 389 TL olacağı belirtilmiştir. Bu koşulun enflasyon oranına bağlı olduğunu da belirtmekle birlikte bu oran Merkez Bankası tarafından 3.73 olarak tahmin edilmiştir. Ayrıca en yüksek emekli maaşı da yine belirtilen oranlar doğrultusunda 11450 TL olacak. Bu da memur emeklileri için geçerli. En düşük memur emeklisi maaşı ise 1874 TL olacak.

SSK ve BAĞ-KUR Emeklileri

12 milyona yakın SSK ve BAĞ-KUR emeklisinde ise durum 2017 Yılının ilk 5 ayında %6.18 zamlı şekilde oldu ki enflasyon artmasa bile maaş zammı %6.18 olarak devam edecek. Böylece en düşük SSK emeklisi 1.433 en düşük tarım işçisinin maaşı ise 1.061 TL’ye yükselecek.