arama

2018 Emekli Maaşları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Geçmişten günümüze yılbaşının yaklaşmasıyla insanlarda en merak uyandıran konu tartışmasın emekli maaşları olmuştur. Bu yılda geçtiğimiz yıllarda ki gibi emekli maaşlarına yapılacak zamlar söz konusu. Önceki yıllarda yapılan düzenlemelerde 2000den önce emekli olan vatandaşlar 350 lira civarında intibak zammı almışlardır. Aynı zamanda 2018 emekli maaşları hesaplamansın da, kullanılan karma sistemi değişerek tek hesaplama sistemine geçileceği gündemde. Tek hesap sistemine geçtiğimiz zaman emekli olacak vatandaşlarımız daha yüksek maaşlar alabilecekler.

Durum bu şekilde olunca önceden intibak zammı alan insanlar gibi, yeni emekli olan vatandaşlarımızda bu haklarını kullanabilecekler. 2018 emekli maaşları zam oranı ortalama 140 TL civarlarında olacağı söyleniyor. En yüksek maaş düzeyi olan 3,4 oranı ile 4.384 TL maaş alacak. Aynı zamanda önceki yıllarda olduğu gibi maaşa yapılan zam ile birlikte ek ödemelere de zam gelecek. Ek ödeme dediğimiz bir diğer adıyla vergi iadesi bütün emekli vatandaşlarımızın maaşlarına her ay ekleniyor. 2018 yılında ek ödemeler ise geçen yıl 80 TL iken bu yıl 82.72 TL olarak emekli maaşlarına her ay eklenecektir.

Aynı zamanda 2018 emekli maaşları için beklenen bir diğer gelişme ise sağlık katılım paylarının alınmamasıdır. 12 milyon emekliyi ilgilendiren gelişme Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafında şuan tasarı aşamasındadır. Eğer bu uygulama 2018 yılında hayata geçerse artık emekliler sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak ve emekli maaşlarından kesilen sağlık katılım payları artık kesilmeyecektir. Vergilerini düzenli olarak ödeyen emekli mükellefler verginin %5 oranında indirim alacaklardır.