arama

50 Saat Fazla Mesai Hangi Memurlara Ödenecek, Şartlar Neler?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

50 Saat Fazla Mesai Hangi Memurlara Ödenecek, Şartlar Neler?

Bazı devlet memurlarına fazla mesai ödemesi yapılacağı hakkında 13 Mayıs 2017 tarihinde Resmi Gazete’de Bakanlar Kurulu kararı yayınlandı. Bu karar devlet memurlarını oldukça sevindirecek bir karar olarak gözüküyor. Bu karar 01 Mart 2017 tarihinde uygulanmaya başlayarak 31 Ağustos 2017 tarihine kadar sürecek. Peki hangi memurlar bu kanundan yararlanabiliyor?

50 Saat Fazla Mesai Ücreti Alan Memurlar Hangi Memurlardır?

İlgili madde incelendiği Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde çalışan devlet memurlarının bu haktan yararlanabileceği fazla çalıştıklarında yani fazla mesai yaptıklarında 50 saate kadar normal ücretten daha fazla mesai ücreti alabileceği kararlaştırılıyor. Ücretin net rakamını söyleyecek olursak fazla mesai yapan devlet memurları saat başı 9,17 TL kazanabilecek. Fakat bu 50 saat ile sınırlı. 50 saat fazla mesai ücreti alan bir devlet memurunun bu duruma göre 457,50 TL tutarında bir mesai ücreti oluyor. Fazla mesai ücreti alacak olan devlet memurlarının ne zaman ne kadar çalışacağı kendi bağlı oldukları amirler tarafından belirleniyor.

Fazla Mesai Ücreti Şartları Nelerdir?

Bu kanunun çıkmasındaki asıl amaç Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde oluşmuş bulunan iş aksaklıklarını, iş birikmelerini halletmek ve düzenlemek olduğu gözüküyor. Bu yüzden aslına baktığımızda tek şart mesai süresinin 50 saati geçmemesidir. Bu her personel için geçerli olan bir durumdur; personellerin 50 saatlik bir fazla mesai kalma süreleri bulunuyor. Bu 50 saatlik fazla mesai başına da normal mesaide alacakları ücretin daha fazlasını alıyorlar. Bu durum 31 Ağustos 2017’e kadar geçerliliğini koruyor. Bir çalışma cetveli ve birim amirinden onaylı olması şartı da yukarıda bahsettiğimiz şartlardan bir tanesi.