arama

Askerlik Borçlanması Sigorta Başlangıcı Sayılır Mı ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Vatani görevini yapmak üzere askerlik görevinde bulunanların büyük bir kısmı tarafından merak edilen Sosyal Güvenlik Kurumu konuları listesinde yer alan askerlik borçlanması sigorta başlangıcı sayılır mı konusu hakkında Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sitesi üzerinden bilgiler aktarılmıştır.

Gerçekleştirilen açıklamalar doğrultusunda, bireylerin askerlik görevine ne zaman başladığı ve askerlik görevinin tamamlandırıldıktan sonrasındaki dönüş tarihinin doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine kayda alınarak bu sayede bireylerin sigortalık kapsamında çalışma sürecinden düşürüldüğü belirtildi.

Bu vesile ile askerlik görevinde bulunan bireylerin erken emeklilik açısından da avantaj yakalamasına olanak sunan Sosyal Güvenlik Kurumu, askerlik borçlanması kapsamında bireyin vatani görevini icra etmesi sayesinde prim günlerinin yeniden hesaplanarak bu sayede daha erken bir zaman dilimi içerisinde emekli olunmasına olanak sunulduğu belirtilmiştir.

Bireyin yaş ve kademe hesaplanmasının da söz konusu olacağını vurgulayan Sosyal Güvenlik Kurumu, bireylerin Sosyal Sigortalar Kurumu giriş tarihinden öncesinden askerlik görevine başlaması durumunda ve bu sürecin ne kadarlık bir zaman dilimine sahip olduğu durumunda da bu süreç miktarınca işe başlangıç sürecinden gün bazında geriye doğru alımı da söz konusu olduğu belirtildi. Emeklilik hesaplanması açısından en önemli faktörler arasında yer alması sebebiyle, bireylerin askere gitmesi durumunda tercihi doğrultusunda askerlik borçlanması kapsamında Sosyal Sigortalar Kurumu primlerini geri çekmesi de söz konusu olabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Sigorta Başlangıcı Sayıldığına Göre Bu Durumun Bireyler Açısından Avantajı Nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından da belirtildiği üzere, askerlik borçlanması sigorta başlangıcı kapsamında yer alması sayesinde, askere giden bireylerin özellikle de emeklilik konusunda avantajlı olabildiği ve bu vesile ile de normal emeklilik sürecinden erken bir zaman dilim içerisinde emekli olabilme hakkı elde edebildiğinin altını çizmektedirler.

Bu vesile ile, sigortalı bulunan bireylerin gönül rahatlığı içerisinde askerlik görevini icra etmesi gerektiğini belirten kurum yetkilileri, ayrıca askerlik borçlanmasında bireylerin isteğe bağlı sigorta süreçlerini dondurabilmesinin de söz konusu olabildiğini belirtmişlerdir. Ancak, emeklilik sürecinin yavaşlatılması açısından bu eylemin tavsiye edilmediğini de belirtmekte fayda görmekteyiz.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.