arama

Bayram Zamanında Çalışan Herkes Zamlı Ücret Alacak

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Bayram Zamanında Çalışan Herkes Zamlı Ücret Alacak

Arife gününde ve bayram günlerinde çalışacak olanların ücretleri zamlı olarak karşılanacak. İşveren ‘İznini daha sonra kullanabilirsin’ diyecek olsa bile bayramda yapılan tüm çalışmaların karşılığı zamlı bir şekilde karşılanır. Bayram zamanında çalışanın ücreti, normal aldığı ücretin iki kadardır.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı aynı tarihlere denk gelince 10 günlük izin süresi oluştu. Bu uzun tatil için tüm vatandaşlar programlarını yapmış oldu. Birçok vatandaş bayram tatili nedeni ile şehir dışına çıkacak, tatil yapacak ve çoğu vatandaşımız ise kendini dinlenmeye çekecek. Fakat herkes bu kadar şanslı bir durumda değil bu nedenle birçok vatandaşımız, bayram günlerine de bile çalışma yapmaya devam edecek.

Bayramda yapılacak olan çalışmalar için İş Kanunları önemli düzenlemeler yapmıştır. Bayram zamanında çalışanların, arife ve bayramda ki tüm çalışmalarının ücreti zamlı olarak ödenecek.

2 Kat Zamlı Ödeme Yapılır

Bayram zamanında çalışan işçilere verilen ücret, normal zamanda almış olduğu ücretin iki katı kadardır. Bu zamlı olan ücret 30 Ağustos, bayramın dört günü ve arife günü öğleden sonrası için ayrı ayrı hesaplamalar yapılacak ve bu doğrultuda ödemeler yapılacak. Aylık ödeme sistemi ile çalışan bir işçi için toplam brüt 30 güne bölünerek bir günlük ücret tutarı hesaplanır. Ortaya çıkan rakamın iki katı alınarak bayram çalışması yapılır ve ücreti alınır. Bunun yanı sıra bayramda çalışacak olan işçinin eğer bu çalışmış olduğu sürelerin içerisinde fazla mesai de oluyorsa, bu defa bayram sebebi ile iki kat tutarında ücreti değil günlük ücretinin en az yüzde 50’si kadar arttırılmış bir ücret alır ve bu şekilde ücretinin iki buçuk katı kadar bir ücret karşılığı almış olur.

Bayram Zamanında Çalışmak İstemeyenler

Format olarak, bayramda ya da genel tatil günlerinde çalışmak istemeyen işçiler, işverenleri tarafından çalışmaları için zorlama görmezler. Çalışmaya zorlanan işçiler bu durumu şikayet konusu yapma hakkını sahiptir. Fakat tersi durumda işçinin tatil hakkı varsa ve bu hakkı kullanmak istiyorsan, dilediği gibi çalışmama hakkını kullanabilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.