arama

Çocuk Yardımı Nedir ? Nasıl Alınır ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Çocuk Yardımı Hakkında Merak Edilenler

Başarılı bir genç nesil, başarılı ve güçlü bir Türkiye demektir. Çocuklarımız; Onlar bizim geleceğimiz, hayatta var olma nedenlerimiz. Hepimizin amacı onları en iyi şekilde yetiştirmek ve onlar için güzel bir gelecek hazırlamak. Onların en iyi eğitimi alması, meslek sahibi olması için bizler elimizden geldiğince çalışmakta ve onlar için en iyi olanakları onlara sunmaktayız. Ekonomik şartlar elverdiğince tabi ki bunu gerçekleştirebiliyoruz. Herkes için bu şartların eşit düzeyde olması mümkün değil. Kim bilir belki bu nedenden dolayı Ülkemizde çocuk sayısı gün geçtikçe azalmakta. Bakabileceğimiz çocuk sayısı her geçen gün düşmekte. Ülkemizde giderek inişe geçen nüfus sayısını artırmak için Devletimiz doğum oranlarının artması adına 2015 yılında çıkarılan yasa ile her çocuk için yardım parası ödemeye başlamıştır.

Neden mi? Bütün Ülkeler varlıklarını nüfuslarıyla sürdürürler. Ülkelerin tanıtılmasında, kalkınmasında büyük bir öneme sahiptir. Nüfus üretimi artırır. Genel olarak bir bölgede, gelişmişlik düzeyi aynı olan iki ülkeden nüfusu fazla olan, nüfusu az olana göre daha fazla üretim yapmaktadır. Üretimi artan ülkeler gelişme gösterebilirler. Bunun içindir ki genç nüfusumuzun artması ülkemiz için büyük önem taşımaktadır. İşte bunun içindir ki Devletimiz çocuklarımız için, geleceğimiz için bize yardım etmektedir.

Çocuk Yardımı Kimlere Verilir?

Çocuk yardımını her anne alabilir. Çocuk yardımı alabilmeniz için T.C vatandaşı olmanız, annenin ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Ayrıca evlat edindiğiniz çocuklar için, mahkeme kararıyla bakımını üstlendiğiniz çocuklar için üvey çocuklar ya da öz çocuğunuz gibi yetiştirdiğiniz çocuklar için de çocuk parası alabilirsiniz.

Ne kadardır?

Alacağınız çocuk parasının miktarı çocuğunuzun yaşına göre değişkenlik göstermektedir.  Eğer engelli çocuklar için faklı harcamalarınız olursa bu tutar duruma göre artış göstermektedir.

Başvuru nereye yapılır?

Çocuk yardımı için başvuru yapacağınız tek adres Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Başvurularınızı şahsen, posta ya da kargo yoluyla yapabilirsiniz. Memur anneler kendi kurumları aracılığıyla da başvurularını gerçekleştirebilirler.

Gerekli Belgeler nelerdir?

Çocuk yardımı için gereken belgeler; Doğum Raporu, Doğum Belgesi Sizin ve bebeğinizin TC kimlik kartı gerekmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.