arama

Diyabet Hastalarına SGK Desteği

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Diyabet hastaları bir süredir kolay ölçüm yapılabilecek aletlere kolay erişim sağlamak için talepte bulunuyordu. Bu aletler diyabet hastaları için vazgeçilmez olan şeker ölçüm çubukları, insülin pompası, sürekli ölçüm yapan sensörlerdi. Diyabet hastaları bu aletlere ücretsiz ve kolay erişim istiyorlardı. Kamu Denetçiliği Kurumu bu talebi haklı buldu.

19 yıldır tip1 diyabet hastası olan bir kişi,  gelişmiş ülkelerin diyabet hastalarının hakları konusunda daha duyarlı olunduğunu ve diyabet tedavisinde kullanılan araçların ücretsiz yada küçük bedellerle hastalara ulaştırıldığını belirtti ve bu yönde talep beyan etti. Talebi inceleyen KDK, Anayasada tanımlanan sağlık hakkı ve sosyal güvenlik hakkı, yaşam hakkıyla bağlantılı olduğu için devlet kurumlarının bu konuda gerekli özeni göstermesi gerektiğini vurguladı.

KDK şikayet başvurusunun haklı olduğuna karar vererek, diyabet hastalarının tedavisinde kullanılan alet ve ilaçların da SGK kapsamına alınması konusunda önerilerini belirtti. KDK şu anda SGK geri ödeme kapsamında bulunan ve diyabet hastalarını ilgilendiren malzemelerin ve ilaçların geri ödeme koşullarının iyileştirilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına önerilerde bulunulması için karar aldı.

Diyabet dünyada ve ülkemizde hızla yayılan bir salgın gibi. Her üç kişiden birisinin diyabetle karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Diyabet tanısı konan hastaların yanı sıra henüz teşhis konulmamış pek çok gizli diyabet hastasının olduğuna dikkat çekiliyor. Diyabet hastalığı, hasta olan kişilerin yaşam kalitesini çok düşürdüğü gibi ömrü de kısaltıyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.