arama

Ek 8 SGK İşyeri Sicil Numarası ile Vergi Numarası Eşleştirme Belgesi Gönderme

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Ek8 SGK İşyeri Sicil Numarası ile Vergi Numarası Eşleştirme Belgesi Gönderme

İş yerlerinin açılmasında kullanılan vergi numaralı eşleştirme belgesi son zamanlarda iş yerinin sicil numarası ile ulaşılabilmektedir. Vergi kimlik numarası ile iş yerinin sicil numaraları farklıdır, bu iki numarayı karıştırmamak gerekmektedir. Vergi numarası vergi verilmesine karar verildikten sonra devlet tarafından verilen haneli numaradır. Sicil numarası ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bir numaradır.

Ek-8 Mükellef İşlemi

Vergi numarası ile sicil numarasının eşleşmesi için gereken tebliğ Resmi Gazetede yayınlanmaktadır. Bazı kurumlar ve iş yerleri için mükellefler zorunlu hale getirilmektedir. Bu mükelleflerden biri de vergi kanunlarından biri olan aylık olarak prim veren mükelleflere vergi numaraları ile sicil numaralarının eşleşmesi gerekmektedir. Sicil numarası ile vergi numaraları sadece bir kez eşleştirme için kullanılmaktadır. Mükellef ya da iş yeri, bu işlem için EK-8 belgesini kullanmaktadır. Elektronik ortamda bu belge ile eşleştirme yapılacaktır.

Sicil Numarasıyla Eşleştirme Belgesi

İş yeri açılmasında, iş yerinin vergi kimlik numarası ile sicil numarasının eşleşmesi için belli bir zaman gerekmektedir. Mükellefler ya da iş kurumları bu işlemi mart ayının sonuna kadar yapmalıdırlar. Sosyal Güvenlik Kurumu, bu eşleştirme için gereken tüm belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde istemektedir. Bu belgeleri, elektronik ortam üzerinden elektronik olarak gönderimi istenmektedir.

İnternet ortamında bulunan geçici madde 1 ve 2 tebliğlerinde, vergi ve sicil numaralarının eşleştirme belgesi edinilmesinde kullanılması için gereken tüm bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilerin yanı sıra merak edilen bir şey veya bir sorun olması dahilinde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden ulaşılabilme durumu bulunmaktadır. İnternet vergi dairelerinin hesabı ve eşleştirme belgelerinin gönderileceği adres ise https://intvrg.gib.gov.tr adresidir.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.