arama

Eksik Bilgi Emekliliğe Zarar Mı Veriyor?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Tam emekli oldum derken eksik belge yüzünden beklemek tüm emeklilik hayaliyle bekleyen vatandaşın canını sıkmakta.
Tüm işlemlerini yapan vatandaş bir de SGK ile bir sınavdan geçiyor.
SGK Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi formunu doldurup vermeden, vatandaş emekli olamıyor.
Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne giderek gününüzün ve yaşınızın dolduğunu yazılı belge ile bildirdikten sonra üzerinde ‘ emekliliğe hak kazandığınız tespit edilmiştir ‘ yazısını alarak yılların çalışma hayatını geride bırakıyorsunuz. Fakat çalışan insanlarımız için dikkat etmeleri gereken bazı hususlar var. Bunları es geçmek işlerinizi zora sokacağından dikkatli bir şekilde istenilen adımları atmak zorunda kalıyorsunuz.

Nedir Bu Adımlar?

Almış olduğunuz yazıyı çalıştığınız iş yerinin muhasebe ya da insan kaynakları birimine teslim etmeniz gerekiyor. Daha sonra çalıştığınız iş yerinden alacak olduğunuz işten çıkış belgesiyle beraber gerekli merkeze giderek emeklilik müracaatında bulunmanız gerekir. Tabi bu adımlar çalışan vatandaşlar için izlenecek adımlar.

Çalışan Ve Çalışmayan İçin Emeklilik Adımları

Çalışan ve çalışmayan için emeklilik adımlarını kısaca anlatmak gerekirse şöyle diyebiliriz.
Çalışan vatandaşlar için emekli olur yazısını iş yerine verip, iş yerinden aldıkları belgeyi SGK’ ya teslim etmelisiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken unsur, işten çıkışınız kesinlikle yapılmalı aksi takdirde hala daha çalışıyor gözükebilirsiniz. Çalışmayan vatandaşlarımızın tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurup SGK ‘ ya vermeniz gerekir. Eğer bu belgeyi doldurmazsanız aylarca emekli olmayı bekleyip bir türlü olamazsınız.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.