arama

Emekli Maaşı Sorgulama

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Bireyler Sosyal Güvenlik Kurumu’na düzenli ödemeler yaparak emekli maaşı alma hakkı kazanırlar. Emekli maaşı alma hakkı kazanabilmek içinde bir kurumda sigortalı olarak çalışmak ve gün sayısını doldurmak gerekir.

SGK Prim Gün Sayısı

SGK prim gün sayısı ilk sigortalanma tarihine göre değişmektedir. Bunun nedeni kanunlarda değişiklik olmasıdır. Kişinin emeklilik hakkı kazanması için, ilk sigortalandığı tarih baz alınır. Bu tarihte yürürlükte olan kanunlar geçerli olacaktır.

Yapılan düzenlemelerden önce emeklilik için hizmet yılı göz önüne alınırdı. Günümüzde ise gün sayısına bakılıyor. Gün sayısı bireyin ödediği sigorta primine göre belirleniyor. Gün sayısı olarak bireylerin karşısına 5400, 7200, 9000 gibi gün sayıları çıkıyor. Bu değişik gün sayılarının nedeni, ilk sigortalandıkları tarihte yürürlükte olan kanunlardır.

08.09.1999 tarihinde ve sonrasında emekli olan erkekler, yaşa bakılmaksızın 7000 günü tamamladıklarında emekli olabilirler. 1 Mayıs 2008 tarihine kadar emekli olacak erkekler için 7000 gün prim ödeme şartı vardır. 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra emekli olacak erkekler için ise 7200 iş günü ve emeklilik yaşı olan 61 yaşını doldurma şartı vardır.

Kadınlar da erkeklerle aynı duruma tabidir. Sadece kadınların emeklilik hakkı kazanma yaşı biraz daha erkendir. Kadınlarda emeklilik yaşı 59 olarak belirlenmiştir.

Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli maaşı almaya hak kazanmış kişiler ne kadar emekli maaşı alabileceklerini internet üzerinden sorgulayabilirler. Bu sorgulama işi E-Devlet üzerinden yapılır. E-Devlet üzerinden inceleme yapabilmek için bir şifre almalı ve bu şifreyle giriş yapılmalıdır. E-Devlet şifresi alabilmek için fotoğraflı bir kimlik kartıyla PTT şubelerine başvurmak gerekir.