arama

Emeklilere Vergi Muafiyeti

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Türkiye’de emekli maaşı alan yaklaşık 12 milyon vatandaş var. Emekli olmuş vatandaşlara uygulanan bazı muafiyetler söz konusu. Bunların arasında en fazla vergi muafiyetleri yer alıyor. Bu muafiyetlerden birisi de Emlak Vergisi ödemelerinde görülen muafiyet. Emekliler brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek bir eve sahipse Emlak Vergisi ödemiyor. Emlak Vergisi muafiyeti için emeklilerin emekli maaşından başka geliri olmaması gerekiyor.

Kişiler emekli olduktan sonra bir iş yerinde çalışarak gelir elde ediyorlarsa emeklilere vergi muafiyeti şartlarına uymuyorlar. Çalışma kazancı bu muafiyet ortadan kaldırırken emeklilerin bankada bulunan paralarından elde ettikleri gelir Emlak Vergisi muafiyetini etkilemiyor ve Emlak Vergisi verilmiyor. Yine eşinden dolayı ölüm aylığı alma durumunda olan emekliler de Emlak Vergisi ödemiyor.

Emekliler bağlı bulundukları belediyelere gidip sahip oldukları konut ile ilgili vergi muafiyeti için beyanda bulunduklarında emeklilik durumlarını da bildirmeleri gerekiyor. Bu durumda olan ve sahip oldukları konut muafiyet sınırları içinde bulunan emeklilerin emlak vergileri, belediye tarafından sıfıra düşürülüyor. Emekliler geçmişte Emlak Vergisi ödemişlerse, bir dilekçe ile müracaat edip ödedikleri vergiyi geri alabiliyor. Geri alınabilen vergi ödemeleri geriye dönük beş yıl için oluyor.

Haciz

Yasalar emeklilerin emekli maaşlarına haciz konmasını yasaklıyor. Aynı şekilde kişilerin emekli maaşlarından kesinti de yapılamıyor. Sadece Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları varsa emekli maaşından kesinti yapılabiliyor. Aynı şekilde emekli kişi nafaka ödemek durumundaysa maaşına haciz konulabiliyor veya kesinti yapılabiliyor. Düzenleme ile gelen emeklilere vergi muafiyeti kişilerin ekonomik risklere karşı korunmasını da sağlamış oluyor.