arama

Emeklilik Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Emeklilik her çalışan kişinin hayali olup, emekli olduktan hemen sonra emeklilik işlemlerimi nasıl yaptıracağım, emeklilik başvuruları kaç günde sonuçlanır gibi emeklilik hakkında birçok soru işareti oluşur kafanızda. Bizler de bu sorularınıza cevap olarak sizler için gerekli araştırmayı yaptık ve sorularınıza cevap vereceğiz.

Öncelikle emeklilik için yapılan işlemler her sektöre göre değişkenlik göstermektedir. Örnek olarak verecek olursak memur olan kişinin emeklilik başvuruları değişik olurken işçi olan kişilerin başvuruları değişken olmaktadır. Buna bağlı olarak da emeklilik başvuruları kaç günde sonuçlanır sorusu da değişkenlik göstermektedir. Fakat memur olarak görev yapan bir kişinin başvurusu sonrası sonuçlanma süresi 6 ile 7 gün sürerken, işçi olarak çalışan ve görev süresini doldurmuş emekliliğe hak kazanmış kişilerin ise aslın da başvuruları sonrasın da net bir süre verilmemektedir. Bu süre SSK ya bağlı olarak çalıştığınız verilerin toplanmasına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yani sonuç olarak baktığınız da ise emekliler 15 gün ile 3 ay arasında sonuçlar eline ulaşır.

Emeklilerin aslın da bu sürenin uzunluğuna tepkisi bulunsa da uzamasının belli bir nedeni bulunmaktadır. Bu süre içerisinde yetkili olan kişiler gelen başvuruya yönelik hizmet sürelerinin toplanması ve bunun üzerinde çalışmalar gerçekleştirmektedir. Emeklilik işlemleri emeklilik için verdiğiniz dilekçe ile başlar. Bu işlemlerin ne durumda olduğunu ise telefondan ve internet üzerinden haberdar olabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.