arama

Emeklilik Kapıda: Çalışmayan Ev Hanımlarına Ve Annelere Müjde

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Emeklilik Kapıda: Çalışmayan Ev Hanımlarına Ve Annelere Müjde

Sosyal güvenlik uzmanlarında Erhan Nacar, çalışmayan ev kadınları ve de anne olanlara emekliliğin mümkün olabileceği konusunda açıklama yaptı. Erhan Nacar bu konuyla alakalı bir dava sürecini atlattıklarını ve davayı kazandıklarını söyledi. ”Eğer mahkemeden çıkan karar onanırsa, Türkiye’de ev hanımları ve anneler çalışmadığı süre içinde ikamet ettikleri zaman süresini borçlandırma yapabilecekler.” Sosyal güvenlik uzmanı Nacar, bu konular dışına emeklilik ile alakalı çokça merak edilen sorunlara da değindi. Yargıtayın kararı onaması sonucu çıkacak kararda ev hanımları, anneler ve hatta mahkumların bile emekli olabilmesinin yolunun açılabileceğini söyleyen uzman, her şeyin karar sonrası daha da netleşeceğini belirtti.

İşsizlere De Sağlık Yardımı Konusunda Destek

Sosyal güvenlik uzmanı, isteğe bağlı prim ödemesi yapmayanın da hastanelerin acil servislerinde tedavi görebildiğini ama muayene olma konusunda sıkıntılar yaşadığını belirtti. Hastaneler sigortası olmayan işsiz insanların acil servis hizmetlerinden faydalandığını belirtirken, muayene olma konusunun tam bir muammaya dönüştüğünü söylerken şunu da ekledi. Yeni düzenleme ile GSS prim borcu olan ve gelir tespitine girmeden 53 TL’lik primi yatıran herkes hastanelerde diğer çalışan sigortalılar gibi tedavi olabileceğini belirtti. Eğer işsiz kişinin bu primi ödemek için gücü yoksa, bu sefer de gelir testine girmek zorunda, gelir testi sonrası netice olumlu sonuçlanırsa işsizler ve himayesinde bulunan aile üyelerinin sigorta ve sağlık masrafları devlet tarafından karşılanıyor.

Herkes Bir An Önce Sigorta Tahsis Numarası Almalı

Ayrıca Erhan Nacar, 2017 yılı itibariyle halen bir sigorta numarası bulunmayanların bir an önce bir sigorta tahsis numarası almasını söyledi. SGK’nın emeklilik yaşını 65 yaşa çıkaracağını söyleyen Nacar, vatandaşların bir an önce sigorta numaralarını almalarını tembihliyor. Zira sigorta numarası ne kadar erken alınırsa o kadar erken emekli olunur diyerek durumun önemi üzerine bir kez daha parmak bastı.

Mahkumlara Da Emeklilik Yolu

Erhan Nacar, ceza evinde yatan mahkumlarında isteğe bağlı olarak emekli olabileceklerini belirtiyor. Mahkumlar istedikleri takdirde kuruma başvuru yaparak Türkiye’de ki sosyal hakların tamamından faydalanabileceklerini söylüyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.